Policie ČR: Nelegální migrace na území České republiky za rok 2019

01.02.2020 22:45 | Zprávy

Počet odhalených osob při nelegální migraci je stabilní.

Policie ČR: Nelegální migrace na území České republiky za rok 2019
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Situace v oblasti nelegální migrace v České republice je stabilizovaná a naše země není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Počty migrantů se v roce 2019 významně nelišily od předchozího roku.

Pro posouzení stavu nelegální migrace v České republice je třeba sledovat situaci na vnější hranici EU a samozřejmě tzv. Balkánské trase. Na vnější hranici bylo v roce 2019 zjištěno téměř 140.000 ilegálních přechodů státní hranice, a to především na mořském sektoru (120.000). Toto číslo představuje 6% pokles oproti předchozímu roku. Pro ČR představuje stále největší potenciální riziko Balkánská trasa tj. Řecko – Severní Makedonie –Srbsko – Maďarsko – Slovensko – ČR a dále do SRN. Situace na Balkánské trase je však velmi pečlivě sledována a v současnosti žádný pohyb většího množství migrantů přes ČR nehrozí.

Česká policie je výrazně aktivní v pomocistátům zatížených přílivem nelegálních migrantů. Do společných operací bylo v loňském roce nasazeno 235policistů a ČR se tak umístila na 7. místě mezi státy, které se podílí na ostraze vnějších hranic EU. Mimo to jsou čeští policisté nejúspěšnějším mezinárodním policejním týmem působícím v Severní Makedonii a Srbsku. 460 policistů a 8 služebních psů se přímo podílelo na záchytu 11 395 nelegálních migrantů na makedonsko – řecké hranici. V letošním roce počítáme s navýšením počtu vyslaných policistů do společných operací.

Nelegální migraci na území ČR hodnotíme pomocí dlouhodobě sledovaných ukazatelů, kam patří: nelegální pobyt, tranzitní nelegální migrace, nelegální překročení vnějších schengenských hranic, počet vydaných správních vyhoštění a počet zjištěných padělaných a pozměněných dokladů.

Za sledované období od 1. ledna do 31. prosince bylo na našem území zjištěno při nelegální migraci celkem5 677 osob. V porovnání s rokem 2018 se jedná o mírný nárůst685 osob, který je zásadním způsobem dán vlastní vyhledávací činností příslušných policejních složek.

Počet cizinců odhalených v souvislosti s tranzitnínelegální migrací byl 266 osob, tedy o 75 více než v roce 2018. Jedná se v naprosté většině o malé skupinky cestujících a jednotlivce. Cizinci cestovali převážně ze Slovenska nebo vnitroschengenskými lety a jejich cílovou zemí byla v naprosté většině Spolková republika Německo. Z hlediska státní příslušnosti šlo nejčastěji o občany Afghánistánu, Iráku, Sýrie a Íránu.

Při nelegálním pobytu bylo v roce 2019 zjištěno 5 174 osob. Jde o cizince, kteří obvykle vstoupili na území ČR legálně, avšak ve stanoveném termínu území neopustili a setrvávali v nelegálním postavení. Nejčastěji šlo o státní příslušníky Ukrajiny (1456 osob), Moldavska (825 osob), Vietnamu (353 osob), Ruska (234 osob) a Uzbekistánu (199 osob).

Z hlediska teritorií, byl největší počet nelegálně pobývajících cizinců odhalen Krajským ředitelstvím policie hl. m. Prahy (1976 osob), Ředitelstvím služby cizinecké policie (862 osob) a Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje (568 osob). Z dalších krajských ředitelství policie má větší podíl Ústecký kraj (412 osob) a Plzeňský kraj (226 osob).

Statisticky významnější nárůst je v oblasti nelegální migrace přes vnější schengenskou hranici (mezinárodní letiště), kde bylo odhaleno 503osob, tj. o 164 více než v roce 2018. Kromě 5 osob byli všichni zjištěni na Letišti Václava Havla v Praze a téměř 85 % z nich bylo zachyceno při pohybu směrem do ČR. Zhruba každý čtvrtý pak předložil při kontrole padělaný nebo pozměněný cestovní doklad.

Neregulérním dokladem se v uplynulém roce prokázalo celkem 305 osob, tj. o 68 více než v roce 2018. 188 případů bylo zaznamenáno ve vnitrozemí, 143 pak na mezinárodních letištích.

V roce 2019 bylo vydáno 7 067 rozhodnutí o správním vyhoštění. Zde dochází k nárůstu o 1 354 případů. Hlavním důvodem tohoto nárůstu je stále přibývající počet osob vykonávajících na našem území neoprávněnou výdělečnou činnost. Jedná se o cizince, kteří pobývají v ČR legálně, ale bez řádného oprávnění zde pracují. Z celkového počtu 7 067 bylo 3 940 správních vyhoštění uloženo z důvodu neoprávněné výdělečné činnosti. Nejvíce se jednalo o státní příslušníky Ukrajiny a Moldavska.

Pro rok 2020 zůstává hlavní prioritou Ředitelství služby cizinecké policie boj proti nelegální migraci s důrazem na tranzitní nelegální migraci a připravenost Policie České republiky na znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

22:28 Všeobecná zdravotní pojišťovna: Kamery s AI už vyšetřily zrak 50 tisícům diabetiků

S diabetem se dnes léčí už každý desátý člověk, mezi klienty VZP je to zhruba 590 tisíc lidí. Jejich…