Policie ČR: Nový seriál „Tohle radši nezkoušejte!“ odhaluje nástrahy online světa

11.12.2024 7:31 | Tisková zpráva

Kybernetické podvody jsou stále aktuálním smutným trendem. Kyberpodvodníci cílí na naše soukromí, účty, peníze… Jen tento rok se jim podařilo okrást desítky tisíc lidí a celková škoda dosahuje k miliardě. Nezanedbatelná je i psychická újma, kterou na svých obětech zanechají. Prevence ale na kyberpodvodníky spolehlivě zabírá. Policie ČR, ČSOB a Mastercard se proto spojili s Českou televizí a výsledkem je nový edukativní seriál o deseti aktuálně nejnebezpečnějších hrozbách z digitálního světa s příznačným názvem „Tohle radši nezkoušejte!“

Policie ČR: Nový seriál „Tohle radši nezkoušejte!“ odhaluje nástrahy online světa
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

„Nejúčinnějším nástrojem, kterým lze z našeho pohledu kyberpodvodníkům efektivně čelit, je jednoznačně neustálé posilování odolnosti veřejnosti cestou vzdělávání. Projekt „Tohle radši nezkoušejte!“ je ukázkou funkčního propojení veřejného a soukromého sektoru při řešení problémů kyberbezpečnosti. Na příbězích reálných lidí má ambici vzdělávat diváky v tom, jak se orientovat v digitálním světě a bránit se manipulaci a podvodům,“ říká Martin Vondrášek, policejní prezident Policie ČR.

V jednotlivých dílech, které nesou název jako „dezinformace“, „falešný bankéř“, „kyberšikana“ či „podvodná investice“ se diváci dozví nejen jak podvodné jednání v digitálním světě rychle odhalit, ale také jak se mu efektivně bránit. 

„Obětí Volače a Klikače, jak u nás kyberpodvodníky nazýváme podle toho, jakým způsobem podvody páchají, se může stát opravdu každý. Jsem moc rád, že se nám podařilo společně s Policií ČR a Mastercard spojit na přípravě nového edukativního seriálu s Českou televizí. Každá z našich společností a institucí poskytuje prostřednictvím svých odborníků vhled do oblasti kyberkriminality a výsledkem je skutečně propracovaný seriál s velmi kvalitním obsahem, k jehož sledování všechny zvu. Zejména v období před Vánocemi, kdy útočí Volači a Klikači nejintenzivněji, se mějte obzvláště na pozoru. Braňte se rozumem a nesdělujte nikomu své citlivé a osobní údaje,“ zdůrazňuje závěrem Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.

Denně se ze zpráv dozvídáme o dalších a dalších případech nejrůznějších podvodů, kdy falešný policista nebo bankéř vylákal z lidí často celoživotní úspory. Tyto hrozby je stále náročnější rozpoznat, protože kromě známějších praktik jako phishing (hromadně rozesílané podvodné zprávy nebo emaily) nebo vishing (podvodné telefonní hovory a hlasové zprávy, které se tváří jako od renomovaných organizací) se objevují nové a sofistikovanější způsoby, jak někoho okrást nebo od něj získat citlivé údaje.

„Společně s ČSOB nechceme nechat téma bezpečnosti v digitálním světě bez povšimnutí a zároveň chceme reálně pomoct. Pro Mastercard je bezpečnost při placení absolutně klíčové kritérium. Soustřeďujeme se také na kybernetickou bezpečnost firem, institucí a podnikatelů, kterým účinně pomáhají unikátní produkty z našeho portfolia, zaměřené na různé druhy kybernetických rizik,“ dodává Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Internet je místem, které nám často velmi usnadňuje život, zpřístupňuje informace a pomáhá v různých situacích. Bohužel, i v digitálním světě se pohybují kyberpodvodníci. Stačí jedno špatné kliknutí a přijdete o digitální identitu nebo peníze na svém účtu. Přesně na to se zaměřuje nový seriál České televize s názvem „Tohle radši nezkoušejte!“ V deseti dílech se věnuje aktuálně nejnebezpečnějším hrozbám z digitálního světa. Vidět ho můžete od pondělí 9. 12. vždy od 17:40 hodin na ČT1, případně si jej můžete přehrát v archivu iVysílání ČT.

Odkaz na seriál:  TOHLE RADŠI NEZKOUŠEJTE)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha zahajuje náborovou kampaň

11:27 Letiště Praha zahajuje náborovou kampaň

Přibližně 300 nových zaměstnanců plánuje Letiště Praha přivést v rámci letošní náborové kampaně, kte…