Markéta Pekarová Adamová připomněla, že Rusko už řadu let okupuje část gruzínského území - Abcházii a Jižní Osetii. "Naše reakce tehdy, myslím tím ne jako České republiky, ale jako západního světa včetně Evropské unie, nebyla dostatečně silná. Místo toho, abychom se poučili už právě z těch událostí roku 2008, tak jsme ještě zůstali nepoučeni u roku 2014 při nelegální anexi Krymu," řekla předsedkyně Sněmovny.
Reakce Západu na tyto kroky Ruska nebyla dostatečně důrazná. "Sklízíme plody tohoto našeho nedůrazného reagování už v té podobě téměř dvouletého konfliktu na velké části Ukrajiny," poznamenala.
Patrně i vzhledem ke zkušenostem s Ruskem je podle Pekarové Adamové většina gruzínské společnosti prozápadní a proevropská. Udělení kandidátského postavení by podle ní Gruzie uvítala. Ohledně členství v EU je ale podle Pekarové Adamové mnoho oblastí, v nichž musí Gruzie zlepšit splnění podmínek. Poznamenala, že český Parlament nabídl už v minulosti pomoc se změnami legislativy. "Například i tím, že jsme schopni varovat před chybami, které jsme sami při cestě do Evropské unie dělali, a mohou se jim teď tím pádem vyhnout," uvedla ještě mimo jiné předsedkyně Sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva