Víc jako grafika než jen jako dokumentace či žánr působí fotografie pracující až s magickou ornamentikou fenomenálního otce „barokní gotiky“, který za svůj krátký život realizoval více než 80 projektů. Výstavu připravil Spolek Putování za Santinim, záštitu nad výstavou převzala poslankyně Romana Bělohlávková.
Jan Blažej Santini-Aichel byl významný český architekt italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Narodil se 3. února 1677 do rodiny pražského kameníka Santina Aichela. Kamenickou dílnu však po svém otci nemohl převzít, protože byl od narození částečně ochrnutý. Předpokládá se, že Santiniho přijal do učení významný architekt Jean Baptista Mathey, u kterého získal smysl pro řád a poučení o aktuálním vývoji barokní tvorby. Po vyučení se vydal sbírat zkušenosti tehdy obvyklou tovaryšskou cestou. Po návratu do Prahy získává v roce 1700, v pouhých 23 letech, svou první zakázku. Stavbu kláštera na Zbraslavi. Vrcholem jeho díla se pak stal Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou vysvěcený v r. 1722, dnes zařazený mezi památky světového dědictví UNESCO. Santini zemřel 7. prosince 1723.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva