Povodí Labe varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy

02.03.2018 22:31 | Zprávy

V souvislosti s přílivem velmi studeného arktického vzduchu zamrzly veškeré vodní plochy vodních nádrží ve správě Povodí Labe, státní podnik. Nově utvořený led láká veřejnost ke vstupu a k provozování zimních sportů.

Povodí Labe varuje před vstupem na zamrzlé vodní plochy
Foto: Povodí Labe
Popisek: Povodí Labe

Bruslení je činnost, kterou lze považovat za obecné užívání povrchových vod a vstup na led je na vlastní nebezpečí. Na ledové plochy vodárenských nádrží (Hamry, Křižanovice, Vrchlice, Souš a Josefův Důl) je však vstup dle § 30 Vodního zákona přísně zakázán a porušení tohoto zákazu je kvalifikováno jako přestupek dle § 116 Vodního zákona s následně vyplývajícím přestupkovým řízením.

Při vstupu na zamrzlé vodní plochy ostatních nádrží je nutné vždy velmi pečlivě zvážit rizika, která v těchto lokalitách hrozí. Led se na většině nádrží utvořil v několika posledních dnech a místy nemusí být dostatečně pevný. Je nutné si uvědomit, že zejména na nádržích s větším přítokem je ledový příkrov velmi nestabilní. Na vodních nádržích se provádí stálá manipulace s hladinou k vyrovnání odtoku. To může vést k vytváření dutin pod vlastním ledem, k jeho zeslabování a bezpečnost pohybu osob po ledě nemůže být zajištěna. Ledová plocha je v důsledku manipulace často „zavěšena“ i mnoho centimetrů nad skutečnou vodní hladinou. V příštím týdnu se předpokládá oproti aktuálnímu stavu výrazné oteplení a na většině nádrží bude ledová plocha nestabilní a pohyb na ní bude velmi rizikový.

Nebezpečí se vystavují i osoby pohybující se v korytech zamrzlých toků. Tekoucí voda je v mrazivém počasí teplejší než okolí a dle konfigurace břehů je pevnost ledu velmi proměnlivá. V korytě řek a potoků dále hrozí vznik ledových nápěchů. Při jejich uvolnění se průtok může velmi rychle změnit a vážně ohrozit osoby pohybující se v prostorách pod těmito ledovými jevy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Výdaje na výzkum a vývoj v podnicích se zvýšily téměř o šest procent

7:33 ČSÚ: Výdaje na výzkum a vývoj v podnicích se zvýšily téměř o šest procent

Podniky v Česku investovaly v roce 2023 do výzkumu a vývoje přes 90 miliard korun, z toho dvě třetin…