Suchá nádrž Kutřín na Krounce bude stěžejním prvkem systému protipovodňové ochrany v povodí řeky Novohradky. Krounka je jejím významným levostranným přítokem. Cílem akce je transformace povodňové vlny na Krounce z Q100 (43,9 m3/s) na Q1 (5,2 m3/s) a zdržení kulminačních průtoků Krounky do odeznění povodně na Novohradce. Navrhované opatření zvyšuje míru ochrany před povodněmi v souladu s doporučením Plánu hlavních povodí ČR.
Výstavba veřejně prospěšné stavby suché nádrže v rámci akce „Krounka, Kutřín, výstavba poldru“ byla zahájena v únoru 2021 jako dotační akce, podpořená z programu 129 360 Podpora prevence před povodněmi IV. V důsledku výrazných změn na stavebním trhu a dále s ohledem na zjištěnou rozdílnou geologickou situaci oproti předpokladu, která si vyžádala přepracování projektu, došlo v květnu 2022 k oboustrannému odstoupení od smlouvy s tehdejším zhotovitelem díla. Následně byla dokončena aktualizace projektové dokumentace pro provádění stavby rozestavěného díla a v říjnu 2022 bylo zahájeno zadávací řízení na nového zhotovitele, které bylo ukončeno podpisem smlouvy o dílo v prosinci 2023.
Výhodnost profilu zvoleného pro stavbu suché nádrže spočívá zejména v tom, že při relativně krátké hrázi délky 133,6 m a výšce hráze nad terénem 17,8 m je dosaženo významného retenčního prostoru až 3,6 mil. m3.
Na základě požadavků orgánů ochrany přírody na maximální zachování kontinuity toku a zároveň provozních požadavků na funkci vodního díla je suchá nádrž navržena jako betonová tížná hráz. Pro citlivější zapojení konstrukce hráze do krajiny budou návodní i vzdušní líc hráze opatřeny přísypy tvarovanými do teras, které budou simulovat prostředí okolních suťových svahů. V tělese hráze je navržen funkční objekt se dvěma spodními výpustmi DN1200 a migračním prostupem. Objekt je navržen jako samostatný dilatační blok. Je tvořený šachtou uzávěrů spodních výpustí s navazujícím odpadním tunelem ukončeným vývarem. Dále pak prostupem v hrázi, který společně s napojeným korytem zajišťuje migrační prostupnost. Za běžných průtoků bude migrační prostup plně otevřený a bude splňovat požadavky jak na migrační prostupnost, tak i na volný pohyb splavenin. Jako bezpečnostní prvek vodního díla pro zvládání extrémních povodní je navržen boční bezpečnostní přeliv o délce přelivné hrany 25 m, situovaný u pravobřežního zavázání hráze s navazujícím skluzem od přelivu, který je zakončený vývarem. Bezpečnostní přeliv je navržen tak, aby bezpečně převedl kontrolní povodeň Q10000 (106 m3/s).
Součástí výstavby bude i komplexní revitalizace toku a údolní nivy Martinického potoka v délce 2 km. Revitalizace zahrnuje obnovu přirozené geomorfologie vodního toku Martinického potoka, vznik zahloubených tůní v nivě Martinického potoka a vegetační úpravy.
Systém financování bude po dohodě s Ministerstvem zemědělství a Státním fondem životního prostředí zajištěn z prostředků Operačního programu Životní prostředí, kde bylo schváleno financování stavebních nákladů akce ve výši 300 mil. Kč s tím, že projekt bude kofinancován z prostředků Ministerstva zemědělství z dotačního programu 129 500 „Podpora prevence před povodněmi V“ a finanční spoluúčastí státního podniku Povodí Labe, jako investora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva