Společně s rekonstrukcí byly odtěženy také sedimenty ze zátopy vodní nádrže. Vodohospodáři postupně navyšují hladinu, do plného stavu aktuálně zbývají tři metry. Práce trvaly tři roky a vyžádaly si finanční náklady ve výši 234,4 mil. Kč.
V srpnu 2021 začalo Povodí Moravy snižovat hladinu v nádrži tak, aby během podzimu mohly začít stavební práce na hrázi, bezpečnostním přelivu, spadišti, odběrné věži a také příprava na těžbu sedimentů. Nyní, po třech letech, jsou všechny práce dokončeny a hladina ve vodní nádrži se opětovně navyšuje na plnou zásobní hladinu. „Aktuálně dokončená rekonstrukce zvyšuje bezpečnost a spolehlivost provozu vodního díla i při extrémní desetitisícileté povodni. Splňuje tak přísná bezpečnostní kritéria kladená na vodní díla v České republice,“ popisuje přínos rekonstrukce generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Rekonstrukcí byla zvýšena kapacita bezpečnostního přelivu, spadiště, skluzu a vývaru. Úpravou prošla také odběrná věž, těleso hráze včetně koruny a mostovky. Modernizovány byly objekty zabezpečující provoz vodní nádrže, jako je například systém zařízení technickobezpečnostního dohledu, a nově byl doplněn také kamerový systém. Stavební náklady na rekonstrukci vodní nádrže si vyžádaly částku 234,4 mil. Kč a byly hrazeny z programu Ministerstva zemědělství „Podpora prevence před povodněmi IV“, podprogramu „Podpora protipovodňových opatření s retencí".
Průběh rekonstrukce se neobešel bez komplikací, které zapříčinily prodloužení termínu prací. „Při stavebních pracích na vývaru byly zjištěny nepředvídatelné geologické poměry. Museli jsme proto výrazně změnit pracovní postup. Úpravy projektové dokumentace a změna pracovního postupu vedly k posunutí termínu dokončení stavby o sedm měsíců,“ popisuje Gargulák. Další mírné komplikace pak nastaly při povodňové situaci v září, kdy musely být kvůli množství vody krátkodobě přerušeny práce na opevnění koryta pod nádrží. „V průběhu stavby jsme řešili několik povodňových situací. Díky snížené hladině vody v nádrži však tyto povodňové epizody neohrozily stavbu ani celkovou bezpečnost vodního díla. Naopak i v těchto podmínkách splnilo vodní dílo svoji protipovodňovou funkci a při zářijové povodni dokázalo snížit kulminační přítok ve výši téměř pětileté vody na polovinu,“ dodává Gargulák. Povodí Moravy nádrž postupně v závislosti na hydrologických podmínkách napouští, a to až do plného stavu na kótě 360,10 m n. m. Aktuální výše hladiny je 357,10 m n. m.
Současně s rekonstrukcí byly také odtěženy sedimenty ze zátopy vodní nádrže v místech od přítoku až po starou zatopenou silnici mezi obcemi Křetín a Lazinov a v Lazinovské zátoce. „Nad rámec původního plánu jsme odtěžili o 10 tisíc kubíků sedimentů více, což přispěje k posílení retenční schopnosti vodní nádrže a prodlouží dobu, za kterou budeme muset znovu snížit hladinu a odtěžit nově usazené sedimenty,“ říká Gargulák. Celkem Povodí Moravy z nádrže odtěžilo 76 tis. m3 sedimentů.
Zcela zásadní pro posuzování bezpečnosti vodních děl za povodní je bezpečné převedení návrhové povodně, která v minulosti u významných vodních děl byla na úrovni stoleté povodňové vlny a dnešní zpřísněné standardy jdou až na úroveň tisícileté povodňové vlny. Funkční objekty vodních děl pak dle aktuálních požadavků musí převést kontrolní povodňovou vlnu až na úrovni desetitisícileté povodňové vlny. „Například v roce 2006 se na vodní nádrži Vranov vyskytla tisíciletá povodeň dvakrát během tří měsíců. Ta pravděpodobnost, že k něčemu podobnému dojde, je opravdu malá, ale my s ní musíme počítat,“ doplňuje Gargulák. Přísná kritéria se netýkají pouze nových přehrad, ale uplatňují se také při rekonstrukcích současných děl. Podobné modernizace provedlo Povodí Moravy v nedávné době např. na VD Boskovice, VD Plumlov, VD Koryčany, VD Opatovice či VD Vranov.
Vodní dílo Letovice na řece Křetínce slouží společně s vodním dílem Boskovice k nadlepšení průtoků v řece Svitavě. Nezbytným předpokladem pro zahájení rekonstrukce VD Letovice proto bylo dokončení rekonstrukce VD Boskovice tak, aby vždy alespoň jedna z těchto nádrží mohla zajišťovat ekologické nadlepšování průtoků ve Svitavě v období sucha. Dále slouží k zajištění protipovodňové ochrany, energetickému využití, rekreaci a sportovnímu rybářství.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva