Dva největší rivalové tedy ČSSD a hnutí ANO se nemohou opřít o své rozhodnuté voliče a musí přesvědčit co nejvíce váhajících, aby se přiklonili právě na jejich stranu. Jakkoli má v tomto honu na voliče stále největší šance hnutí ANO, vládní krize otevřela dveře do Poslanecké sněmovny i malým a novým politickým subjektům, o nichž dříve voliči jako o alternativě ke své stávající volbě vůbec neuvažovali.
Své šance a politický úspěch si tak stále více upevňuje SPD, která se stává nejvíce zvažovanou alternativou ke stávajícím parlamentním stranám. Volbu SPD, která dlouhodobě ústy svého předsedy Tomio Okamury prosazuje prvky přímé demokracie a kritizuje EU, zvažují vedle voličů KSČM a ČSSD i voliči hnutí ANO.
Volební potenciál však roste i v případě pravicových stran, tedy ODS a TOP 09, ale i jejich pravicovým alternativám jako jsou Svobodní a zcela nově a velmi překvapivě i Realistům, kteří mají v čele pro pravicově smýšlející voliče velmi pozitivně vnímaného Petra Robejška. Realisté se tak ve volebním potenciálu dostávají dokonce nad pětiprocentní hranici.
Naděje pro hypotetický volební úspěch svítá i koaličnímu uskupení KDU- ČSL a STAN jejichž volební potenciál těsně překročil desetiprocentní hranici, což ovšem na druhou stranu pro v tuto chvíli stále nepředstavuje žádnou jistotu volebního úspěchu.
V zorném poli váhajících voličů jsou i Piráti, kteří mají volební potenciál nad pětiprocentní hranicí, ale např. i Zelení. Aktuální průzkum volebního potenciálu nicméně jasně ukazuje, že poslední slovo budou mít v letošních volbách opět váhající voliči, kteří si aktuálně nejsou jisti svoji volbou, což poukazuje na dlouhodobé voličské znechucení, které vládní krize jenom prohloubila a navíc řadu do této doby rozhodnutých voličů znejistila.
Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální volební potenciál politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily u hodnoty rozhodnutých voličů jednoprocentní hranici.
Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 11. – 17.5.2017 na vybrané skupině 2.562 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.106 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva