Parogenerátory byly odeslány 22. srpna 2020 z podniku Atommaš (součást Rosatomu) ve Volgodonsku. Cestu po řekách a mořích urazily v uzavřeném nákladním prostoru lodi. Aby mohly být z lodi vyloženy, přesunul se do přístaviště těžkotonážní jeřáb Liebherr LR 1800, který slouží na staveništi jaderné elektrárny k manipulaci s těmi nejtěžšími součástmi. Každý z parogenerátorů totiž váží 365 tun včetně transportních obalů (čistá hmotnost parogenerátoru je 355 tun).
Nyní jsou parogenerátory umístěny ve skladišti těžkých komponent, kde projdou vstupní kontrolou. Tuto proceduru provedou pracovníci společnosti Akkuyu Nükleer z oddělení vstupní kontroly komponent, reaktorového sálu, kontroly kovů a technické kontroly. Dále se jí zúčastní zástupci výrobce Atommaš, projektanta parogenerátorů OKB Gidropress a dodavatele stavebních a montážních prací Titan 2. Během této kontroly bude věnována pozornost kvalitě dodaných komponent, včetně kontroly defektů, kvality konzervace a také kompletnosti a přesnosti doprovodné dokumentace.
Parogenerátory jsou jedněmi z hlavních komponent primárního okruhu jaderné elektrárny. Projekt Akkuyu zahrnuje čtyři bloky s reaktory VVER-1200 generace III+ a každý z nich bude mít čtyři parogenerátory.
Parogenerátor patří mezi komponenty první bezpečnostní třídy. Jeho nádobu tvoří vodorovný válec se dvěma eliptickými dny. Ve střední části se nacházejí kolektory pro přívod a odvod chladicí látky. Spodní částí válce vede 11 000 trubiček, kterými primární voda předává teplo sekundární vodě, a v horní části je prostor, kde vzniká pára. Pokud bychom všechny trubičky, které jsou v jednom parogenerátoru bloku VVER-1200, poskládali za sebe, byly by dlouhé 148,5 kilometru. Průměr trubiček je 16 milimetrů a jsou dlouhé od 11 do 17 metrů. Délka celého parogenerátoru se pohybuje okolo 15 metrů, průměr je přes 4 metry.
Montáž parogenerátorů probíhá před svařováním hlavního cirkulačního potrubí. Jednotlivé parogenerátory jsou nejprve usazeny na podpěry do šachet na reaktorovém sále.
Do projektu jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny i české firmy. Třebíčská firma MICo sem dodá tlakové nádoby v hodnotě 7,1 milionů eur a Sigma zvítězila v tendru na dodávku své produkce v hodnotě 15 milionů eur. Dále společnost ŽĎAS dodá ruskému výrobci hlavních cirkulačních čerpadel CKBM výkovky, které budou sloužit při výrobě čerpadel pro JE Akkuyu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva