Rosatom vybral lokalitu pro první malý reaktor

18.11.2020 13:30 | Zprávy

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom plánuje postavit jadernou elektrárnu malého výkonu s modulárním reaktorem RITM-200 poblíž obce Usť-Kujga v Jakutsku (jedna z republik Ruské federace). 11. listopadu 2020 o tom informoval web World Nuclear News patřící Světové jaderné asociaci WNA.

Rosatom vybral lokalitu pro první malý reaktor
Foto: World Nuclear News
Popisek: Reaktor RITM-200 na výrobní hale podniku ZiO-Podolsk (součást Rosatomu)

Pozemní malá jaderná elektrárna je určena k dodávkám elektřiny do izolované přenosové soustavy nebo pro odlehlé oblasti. Kromě elektřiny dodává okolním domácnostem a průmyslovým podniků také teplo a může být spojena i s odsolovací stanicí na výrobu pitné vody.

Moderní reaktor RITM-200 je výsledkem vývoje malých reaktorů pro jaderné ledoborce, které Rosatom provozuje jako jediný na světě. S tímto typem reaktorů má přes 400 reaktorroků zkušeností. Zatím bylo vyrobeno celkem 6 reaktorů série RITM, které byly namontovány do tří univerzálních ledoborců nové generace. 21. října 2020 úspěšně dokončil zkušební provoz pilotní ledoborec s názvem Arktika.

„Během předprojektového prací v lokalitě provedli odborníci Rosatomu různé terénní průzkumy s cílem zhodnotit vhodnost zvoleného místa, včetně hydrometeorologického, environmentálního, geodetického a geologického průzkumu. Z konkrétních činností můžeme jmenovat například odběr vzorků půdy a podloží za pomoci průzkumných vrtů, odběr vzorků vody, průzkum terénu a vytvoření referenční geodetické sítě. Další práce budou zahrnovat laboratorní analýzu odebraných vzorků a přípravu závěrečné zprávy, která bude obsahovat závěry předprojektového průzkumu a hodnocení vhodnosti lokality,“ uvedl Rosatom pro World Nuclear News.

Reaktory RITM-200 používají ledoborce, které nesou označení LK-60 nebo Projekt 22220. První tři lodě se jmenují Arktika, Sibir a Ural a budou mít dvojitý ponor, díky kterému mohou pracovat v mělkých zálivech moří a na sibiřských veletocích a zároveň využít plný výkon na volném moři. Lodě jsou schopny prolamovat až 3 metry tlustý led. Každá na své palubě nese dva reaktory RITM-200, které mají souhrnný tepelný výkon 350 MWt. Ten je pomocí turbosoustrojí přeměňován na elektřinu, která napájí tři lodní motory a palubní systémy. Na lodní šrouby je dodáván výkon 60 MW, což tyto lodě řadí mezi nejvýkonnější ledoborce na světě.

Arktika byla uvedena do provozu letos, Sibir zahájí provoz v roce 2021 a Ural v roce 2022. Samotné reaktory RITM-200 jsou kompaktnější a modernější verzí reaktorů KLT-40 a OK-900, které používají ruské jaderné ledoborce. Palivová vsázka v těchto reaktorech vydrží na 5-7 let provozu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …