Je chvályhodné, že po pěti letech, kdy o problému nelegálního provozu loterií všichni vědí, se konečně něco začne dít a přechází se od slov a slibů k činům, nicméně pozitivnímu výsledku nevěřím. Zkušenosti z okolních zemí ukazují jasně, že černý hazard organizují zahraniční mafie, které není lehké porazit.
Dokud bude v České republice stále stejná situace, kdy se obce a města neřídí jednotnou metodikou, ale libovolně mění vyhlášky téměř ze dne na den a populisticky sahají k prohibičním řešením, problém nezmizí. Poptávka po hraní zůstává a tam, kde je poptávka, se vždy objeví také nabídka.
Souhlasím s tím, že „nelegálové“ patří před soud a měli by od něj odcházet s velmi tvrdými tresty. Jenže dnes už víme, že i soud je na ně krátký. Pokuty, které nelegálním provozovatelům vyměřuje, totiž nikdo nehradí. Postižené subjekty se odvolávají a soud (jak ukázal hned první z případů) je ochotný povinnost uhradit pokutu odložit. Firma tak mezitím může ukončit svou činnost a následně, jako nový subjekt, pod novým názvem, pokračovat v trestné činnosti.
A nepomůže ani rychlé vyklizení nelegálních heren za asistence policie a dalších složek. Jak ukázal nedávný příklad z Prahy 17, kde jen od minulého léta kriminalisté navštívili stejný podnik hned třikrát a pokaždé v něm našli desítky nelegálně provozovaných automatů - mafiáni mají z podobných kontrol jen legraci.
Naše současná legislativa bohužel trestné činnosti v oblasti loterií nahrává. Je třeba si uvědomit, že do roku 2011, kdy se na tématu řada politiků a především aktivistů rozhodla zviditelnit, České republika nelegální hazard neznala.
Petr Vrzáň, SPELOS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva