Se zaměřením FNUSA-ICRC v dalším období poradí vědci z celého světa

11.09.2015 9:42 | Zprávy

Zhodnotit předchozích pět let činnosti historii Mezinárodního centra vědeckého výzkumu při fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), poradit se nad dalším směřováním od 1. ledna 2016 a zvyšování kvality výzkumu má za cíl společné zasedání Dozorčí rady a Mezinárodního vědeckého poradního sboru, které začne v pondělí a potrvá do středy.

Se zaměřením FNUSA-ICRC v dalším období poradí vědci z celého světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Sejdou se podruhé v historii centra, nebudou chybět koordinátoři mezinárodní spolupráce, šéfové jeho vědeckých týmů i vedoucí administrativních oddělení.

Do Brna přicestují vědci například z University of California San Diego, Duke University, Yale University, University of Cincinnati, Mayo Clinic, University Medical Centre Ljubljana, britské Imperial College London a University of Hull, francouzské École normale supérieure, italské Universita di Bologna či argentinské Universidad de Buenos Aires.

„Budeme jednat o dalších možnostech našich výzkumných programů translační medicíny, zaměřených na ageing, tedy stárnutí populace, s důrazem na oblast prevence, včasné diagnostiky a léčby onemocnění srdce a mozku. Naše pětileté hlavní financování z evropského programu Věda a výzkum pro inovace skončí v prosinci. Podali jsme žádost, stejně jako ostatní výzkumná centra prioritní osy 1, o příspěvek z Národního programu udržitelnosti. Budeme se mimo jiné bavit o možnostech získání dalších prostředků ze zahraničních grantů – spolupráci se zahraničními institucemi, co může FNUSA-ICRC nabídnout zahraničním partnerům, atd. Cílíme především na Horizon 2020, evropský program na financování vědeckých projektů v letech 2014 až 2020,”, kde jsme již byli úspěšní ve čtyřech případech, ale hodláme zkusit i jiné možnosti včetně rozšíření spolupráce s průmyslem,“ uvedl vedoucí (chair) FNUSA-ICRC Gorazd B. Stokin.

„Našemu výzkumnému centru se velmi úspěšně daří plnit předem stanovené milníky, kterým se hodnotí úspěšnost práce vědců. Řadu z nich již výrazně překročil – například v oblasti vědeckých článků a publikací v mezinárodních odborných časopisech či při postgraduálním (PhD) vzdělávání výzkumníků. Již se také podařilo získat několik grantů z prostředků EU na kofinancování aktivit ICRC v příštích letech,“ podotknul Martin Pavlík, ředitel svatoanenské fakultní nemocnice.

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (International Clinical Research Center, ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) je vědecko-výzkumné centrum nové generace. Jeho posláním je hledání nových metod, technologií a léčiv pro prevenci, diagnostiku a léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění. Díky propojení lékařského výzkumu s klinickou péčí získávají pacienti přístup k nejmodernějším metodám léčby. Centrum, s celkovým rozpočtem zhruba 4,5 mld. Kč na období 2011 až 2015, je financováno ze Strukturálních fondů EU, Ministerstvem školství, Ministerstvem zdravotnictví a Jihomoravským krajem. V současné době pracuje ve FNUSA- ICRC více než 300 zaměstnanců, z toho v mezinárodních vědeckých týmech působí přibližně 260 odborníků.

Účastníci Joint Meetingu FNUSA-ICRC – výběr:

John Cleland

Vystudoval medicínu na Univerzitě v Glasgow ve Skotsku, kde promoval v roce 1977. Po dokončení postgraduálních studií a výzkumu byl jmenován do funkce odborného asistenta v oboru kardiologie a do funkce čestného konzultanta kardiologa v Nemocnici u Svaté Marie v Paddingtonu a v Hammersmithově nemocnici v Londýně v období 1986-1994. V roce 1994 získal stipendium pro vědecké pracovníky od Britské kardiologické nadace na klinický výzkum v oblasti selhání srdce. V roce 1999 byl jmenován předsedou Kardiologické nadace na Univerzitě v Hull.

Hana N. Dawson

Vystudovala medicínu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a dokončila svá doktorandská studia na University of South Florida v roce 1996. V současné době působí jako odborná asistentka v oboru neurologie na katedře neurologie Lékařské fakulty Dukeovy univerzity a v Lékařském centru Dukeovy univerzity.

Brett M. Kysela

Vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Washingtonovy univerzity a dále se vzdělával na Lékařské fakultě ve Wisconsinu, na Univerzitě v Michiganu a ve Fakultní nemocnici Univerzity v Cincinnati. Je vedoucí katedry neurologie a regenerativní medicíny na Lékařské fakultě Univerzity v Cincinnati.

Kenneth Moya

Studoval biologii a medicínu na Harvardské univerzitě a získal v roce 1989 doktorát na Massachusettském technologickém institutu. Působil jako pedagog v Centru pro interdisciplinární výzkum v biologii a na École normale supérieure v Paříži ve Francii.

Peter Nestor

Studoval medicínu na Univerzitě v Melbourne v Austrálii, kde v roce 1989 promoval. V roce 1998 odešel na Cambridgeskou univerzitu, kde dokončil svá postgraduální studia v oboru využití pozitronové emisní tomografie u demence a poté zůstal v Cambridge jako docent. V roce 2005 se stal klinickým vědeckým pracovníkem Rady pro lékařský výzkum a docentem na Cambridgeské univerzitě. Od roku 2009 působil jak vysokoškolský pedagog v oboru kognitivní neurologie také na Cambridgeské univerzitě. V roce 2012 přešel do Německého centra neurodegenerativních onemocnění, kde vede skupinu zaměřenou na Alzheimerovu chorobu.

Jana Preiningerová

Studovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a studovala i na Yaleově univerzitě. V období 2004 - 2010 působila jako odborná asistentka v oboru neurologie na Lékařské fakultě Yaleovy univerzity, ředitelka Programu neuroimunologie ve Fakultní nemocnici Yaleovy univerzity New Haven Hospital a vedla centrum pro roztroušenou sklerózu Yale Multiple Sclerosis Center (CT, USA), kde vytvořila program komplexní péče a vybudovala klinický výzkumný tým.

Gustavo Sevlever

Vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity v Buenos Aires a studoval také na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Je vedoucím oddělení neuropatologie a molekulární biologie Neurologického institutu FLENI v Buenos Aires a je jedním z předních odborníků na využití kmenových buněk v neurologii.

Robert G. Will

Je profesorem klinické neurologie na Edinburské univerzitě a členem jejího Centra pro klinické mozkové vědy (Centre for Clinical Brian Sciences), multioborového translačního centra, které kombinuje základní a aplikovaný výzkum za účelem studia příčin, následků a léčby významných onemocnění mozku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 17


Osobnost měsíce

Miroslava Němcová

  • ODS
  • senátorka
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha opět poskytne dotace na podporu služeb pro rodinu

19:28 MHMP: Praha opět poskytne dotace na podporu služeb pro rodinu

Radní hl. m. Prahy v pondělí podpořili poskytnutí dotací v rámci Programu v oblasti rodinné politiky…