Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro

28.07.2021 8:26 | Zprávy

Dnes došlo k vypořádání prodeje bulharských aktiv mezi Skupinou ČEZ a společností Eurohold, která za sedm bulharských společností zaplatila společnosti ČEZ 335 milionů euro. Podpis kupní smlouvy proběhl v červnu 2019, prodej schvaloval bulharský antimonopolní úřad i bulharská komise pro regulaci energetiky.

Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Prodej je v souladu se strategií Skupiny ČEZ, která předpokládá odchod z vybraných trhů a segmentů v zahraničí. Mezinárodní investiční arbitráž nadále pokračuje.

Skupina ČEZ se po 17 letech působení stahuje z bulharského trhu. Divestiční proces začal již v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna a nyní byl završen prodejem distribučních a prodejních společností v zemi. Celkový příjem Skupiny ČEZ z prodejů bulharských aktiv překročil hodnotu 10 miliard korun. A celkově odchází Skupina ČEZ z Bulharska s kladným peněžním saldem přesahujícím miliardu korun.

Nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Společnost Eurohold za ně dne 27. 7. 2021 zaplatila 335 milionů euro. Transakci schválila Bulharská komise pro ochranu hospodářské soutěže (KZK) loni na podzim a následně letos v lednu i Bulharská komise pro regulaci energetiky a vodohospodářství (KEVR). Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a je i významným hráčem na trzích střední a jihovýchodní Evropy.

„Prodejní proces byl náročný, ale nakonec úspěšný. V porovnání s dřívějšími odchody ostatních zahraničních investorů z oblasti energetiky z Bulharska jsme divestici zvládli se ctí. Skupina ČEZ odchází z Bulharska s celkově kladným peněžním saldem. Vypořádání prodeje navíc nemá žádný dopad na nezávisle běžící mezinárodní investiční arbitráž vůči Bulharskému státu. Pro společnost ČEZ a její akcionáře tudíž představuje arbitrážní nárok dodatečný potenciální výnos,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize Nová energetika Tomáš Pleskač.

Mezinárodní investiční arbitráž, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, postoupila v březnu letošního roku do další fáze, když arbitrážní tribunál, který spor rozhoduje, potvrdil oprávněnost vedení mezinárodní arbitráže v rámci příslušné jurisdikce, tedy pravomoc se sporem zabývat, a vedení arbitráže se tímto krokem posunulo do věcné fáze. Počátkem července ČEZ následně podal vyjádření ve věci, včetně vyčíslení arbitrážního nároku a toto bylo zaevidováno u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů ICSID ve Washingtonu.

Arbitrážní nárok je postaven na nedodržování závazků Bulharského státu z privatizační smlouvy i z jejich závazků při vstupu do Evropské unie v roce 2007. Arbitrážní nárok pokrývá všechny oblasti působení Skupiny ČEZ v Bulharsku, tedy výrobu, distribuci i prodej elektřiny.

Společnost ČEZ vstoupila na bulharský trh v roce 2004 koupí dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech. V roce 2007 došlo k oddělení distribuce od dodávky elektřiny („unbundling“) a z původních tří distribučních společností vznikly dvě nové společnosti – CEZ Razpredelenie Bulgaria AD pro distribuci a CEZ Elektro Bulgaria AD pro dodávku koncovým zákazníkům. V obou společnostech vlastnila společnost ČEZ 67% podíl, zbytek akcií, který je veřejně obchodován na sofijské burze, vlastní minoritní akcionáři. Postupně vznikly v Bulharsku i další společnosti. Distribuční společnost CEZ Razpredelenie dodává elektřinu zhruba 2,2 milionům zákazníků. V roce 2020 dodaly společnosti CEZ Elektro Bulgaria a CEZ Trade Bulgaria koncovým zákazníkům 10,4 TWh elektřiny.

Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharskou veřejně obchodovanou společností a její akcie jsou obchodované na sofijské a varšavské burze. Společnost Eurohold má sídlo v Sofii a je významným hráčem působícím v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Dceřiné společnosti skupiny Eurohold působí v oblasti pojištění, leasingu, prodeje automobilů, správy aktiv a investičních služeb ve 12 evropských zemích. Skupina Eurohold vlastní pojišťovnu Euroins Insurance Group (EIG), která působí na evropských trzích a vlastní dceřiné společnosti v Bulharsku, Rumunsku, Severní Makedonii, Ukrajině, Gruzii, Bělorusku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Pojedeme pro zlato? Krajská výprava sportovců se opět chystá na olympiádu

22:31 Královéhradecký kraj: Pojedeme pro zlato? Krajská výprava sportovců se opět chystá na olympiádu

Výprava 83 mladých sportovců se chystá reprezentovat Královéhradecký kraj na XI. zimní Olympiádě dět…