„Přeměna školního pozemku na plodící zahradu nebo zkrátka jen jarní příprava zahrady na setí a sázení půjde mnohem snáze, pokud se do práce zapojí pomocníci z řad rodičů či prarodičů. Pro všechny generace to může být skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Ze zkušeností z několika škol víme, že prarodiče přináší na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci,“ říká Tomáš Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
Neexistuje lepší způsob, jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu, než jim poskytnout příležitost vypěstovat si svoji vlastní. „Vyzýváme školy, aby do plánování akce aktivně zapojili své žáky, kteří společně s pedagogy vyberou, které bylinky a zeleninu chtějí na školní zahradě pěstovat. Vybrané rostliny budou využity nejen ve školní kuchyni, ale také v rámci hodin vaření či v rámci vyučování v jiných předmětech,“ doplňuje Václavík. Zapojením se do akce a zveřejněním fotek a článku na svém školním blogu na webu Skutečně zdravé školy se zúčastněné školy mohou zapojit do soutěže o hodnotné ceny. Akce je určená pro všechny školy zapojené do programu Skutečně zdravá škola. K dnešnímu dni je to 257 škol z celé České republiky.
Pobyt na školní zahradě má pro děti řadu pozitivních vlivů. Pohyb na zahradě zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost dětí, přírodní prostředí zahrady a zdravá míra rizika podporují rozvoj řady schopností a dovedností, rozvíjí motoriku, kreativitu a sebevědomí žáka. Ideální je, pokud je školní zahrada sdílený prostor, o jehož využití mohou žáci spolurozhodovat a učit se umění diskuse. Využití zahrady podporuje vztah žáků k místu, ve kterém žijí. Na zahradě žáci objevují zákonitosti přírody a potravního řetězce a péče o zahradu učí žáky odpovědnosti za výsledek své činnosti. Společná péče o zahradu může přispívat ke spoluutváření komunity a může se stát místem setkávání a společných aktivit.
Program Skutečně zdravá škola
Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 257 škol z celé České republiky a 22 z nich již splnilo bronzová kritéria. Program Skutečně zdravá škola je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a nadací RSJ. Více ZDE.
O Skutečně zdravé škole:
Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva