Spánkové laboratoře FNUSA-ICRC členem Evropské databáze spánkové apnoe

20.07.2016 13:36 | Zprávy

Výzkum a léčba spánkové apnoe, poruchy způsobující krátkodobé zástavy dýchání během spánku, v Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) dostala nový impuls – jeho spánkové laboratoře byly zařazeny do Evropské databáze spánkové apnoe a budou tedy viditelnější pro případné partnery zabývající se zkoumáním a léčbou této závažné poruchy.

Spánkové laboratoře FNUSA-ICRC členem Evropské databáze spánkové apnoe
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

„Zařazení do této prestižní databáze nám umožní spolupracovat s předními evropskými spánkovými laboratořemi, vyměňovat si s nimi vědecké informace, přispět k rozvoji vědy a výzkumu na poli spánkové medicíny, publikovat společné vědecké články a především přinese nové informace potřebné pro diagnostiku a léčbu pacientů s poruchami dýchání ve spánku,“ přiblížil vedoucí výzkumníků Ondřej Ludka.

Spánková apnoe je porucha, při které postižený jedinec opakovaně v průběhu noci přestává dýchat na více než deset sekund. Tím se zhoršuje okysličení jeho mozku a srdce a takto nemocný člověk se kvůli zástavám dechu často probouzí, i když o tom neví. Ráno pak vstává nevyspalý. Během dne se postižení jedinci cítí unavení a mohou lehce usnout, čímž se jim nejen komplikuje život, ale přináší to také mikrospánek při řízení auta nebo obsluze strojů a tedy vážné riziko nehod nebo úrazu. Onemocnění spánkovou apnoe také zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu a mozkové mrtvice. „Odhalit riziko včas je mnohem levnější než léčba stavů, které mohou z neléčených poruch spánků nastat, proto jsem rád, že se nám podařilo nasmlouvat vyšetření ve spánkových laboratořích s téměř všemi zdravotními pojišťovnami,“ informoval Martin Pavlík, ředitel svatoanenské fakultní nemocnice.

Podle průzkumů spánková apnoe postihuje podstatnou část společnosti – trpí jí až 20 procent mužů a 10 procent žen – ale většina postižených vůbec netuší, že toto onemocní má. Kromě nadměrné únavy a spavosti během dne se spánková apnoe projevuje také hlasitým chrápáním při spánku. Nikoliv každý kdo chrápe, ale trpí spánkovou apnoe – nezbytné je proto vyšetření ve specializované spánkové laboratoři. Zjistí se tak, zda pacient trpí poruchou dýchání ve spánku, jak závažná tato porucha je, a jedná-li se o obstrukční nebo centrální typ této poruchy. Na základě toho je možné navrhnout vhodný způsob léčby.

Výzkumná skupina Spánková medicína FNUSA-ICRC se snaží najít nové diagnostické postupy a léčbu poruch dýchání ve spánku zejména u pacientů s onemocněním kardiovaskulárního systému. Za necelých pět let svojí existence se pracoviště vypracovalo na jedno z předních špičkových pracovišť, které se zabývá poruchami dýchání ve spánku v ČR a dokázalo si svými výsledky získat uznání i v zahraničí. V roce 2015 byly spánkové laboratoře FNUSA-ICRC po splnění náročných podmínek jako první v ČR uznány Evropskou společností pro výzkum spánku (European Sleep Research Society) jako výzkumné centrum a mohou se v něm školit odborníci z celé Evropské unie.

„V současnosti jde pravděpodobně o vůbec první pracoviště na území Evropské unie, které se specializuje zejména na diagnostiku a léčbu poruch dýchání ve spánku u pacientů s onemocněním kardiovaskulárního systému,“ vysvětlil Ludka.

Evropská databáze spánkové apnoe vznikla v roce 2006 jako projekt podpořený z finančních zdrojů Evropské unie, programu COST (Cooperation in Science and Technology) a společností Philips Respironics a ResMed. Jejím cílem je shromažďovat informace o způsobech výzkumu a léčby spánkové apnoe. Databázi řídí Sahlgrenska Academy na univerzitě ve švédském Göteburgu a přispívá do ní a data z ní využívá více než dvacítka spánkových laboratoři v Evropě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…