Státní fond životního prostředí: Do obcí posíláme dalších 700 milionů

30.12.2020 20:33 | Zprávy

Dalších více než sto obcí získá dotační podporu na své investice. Celkem se jedná o téměř 700 milionů korun, které obce použijí na posílení či výstavbu nových zdrojů pitné vody, čištění vody odpadní nebo díky nim zafinancují zpracování dokumentace k vodohospodářským a krajino - hydrologickým projektům. Projektové práce se naplno rozeběhnou i na inovativním projektu v CHKO Broumovsko – tzv. modelu Zdoňov, jehož cílem je vrátit do krajiny přirozený vodní režim a adaptovat ji tak na klimatické změny.

Státní fond životního prostředí: Do obcí posíláme dalších 700 milionů
Foto: Státní fond životního prostředí
Popisek: Státní fond životního prostředí

Do obcí posílá rezort životního prostředí ročně stovky milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, které zejména malým obcím nabízí řešení nejen akutních problémů, kterým nedostatek pitné vody bezesporu je. Díky nově schváleným dotacím vybudují nový vodní zdroj například v Dolanech u Jaroměře. V obci Hradec na Plzeňsku použijí třímilionovou dotaci na výstavbu vodovodního přivaděče a v Řevnici zregenerují místní prameniště. Díky dotacím tak obce v poměrně krátké době zažehnají problémy s dodávkami pitné vody.

„Peníze na výstavbu nových nebo regeneraci stávajících zdrojů pitné vody nabízíme obcím setrvale od roku 2016 a průběžně je schvalujeme. Mohu slíbit, že v tom budeme pokračovat i nadále. Minulý týden jsme v aktuálně otevřené výzvě pro velký zájem navýšili alokaci o dalších 150 milionů a prodloužili příjem žádostí o půl rok,“ komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotační prostředky, vyplácené z národních zdrojů, umožní také výstavbu nákladných technologií na čištění vody. Ve Žďáru mohou začít modernizovat čistírnu odpadních vod tak, aby pojala a zpracovala více splašků. Hned pět vesnic okolo Štětí dostane novou kanalizaci, na tu se mohou také těšit v Koloveči nebo v mikroregionu Císařský Kámen na Jablonecku. U těchto náročných projektů se podpora počítá na desítky milionů korun a bez ní by často v regionech žádná taková infrastruktura nevznikla. Zkrátka nepřijde ani na šedesát obcí, kde se na podobné velké stavby typu vodovodů či kanalizací teprve chystají. Z přiklepnuté dotace budou moci zafinancovat kompletní projektovou přípravu, od počátečních podkladových studií až po projektovou a zadávací dokumentaci.

„S takto připravenými projekty si už v příštím roce budou moci požádat o dotaci na jejich realizaci v navazujícím programovém období Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Tím, že budou mít obce vše dopředu připravené, budou se moci rovnou pustit do realizace a začít čerpat peníze,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Unikátní „model Zdoňov“

Dotaci na zpracování kompletní projektové dokumentace získal i rozsáhlý projekt spolku Živá voda, který ve Zdoňově v Broumovském výběžku plánuje na ploše 479 hektarů navrátit krajině její přirozený vodní režim, a to pomocí všech dostupných opatření. Projekt počítá s vybudováním 71 tůní, 25 mokřadů, revitalizací přibližně devíti kilometrů malých vodních toků a kromě jiného také s vysázením téměř tří tisíc stromů a dalších dřevin.

„Projekt je zajímavý především svou komplexností a bezpochyby má potenciál inspirovat další subjekty, aby model převzaly do dalších částí republiky. My je v tom samozřejmě rádi podpoříme, ať už z národních či evropských peněz. Odolnější krajina vůči změně klimatu a dopadům sucha je naše výsostná priorita již od roku 2014,“ dodává ministr Richard Brabec.

Spolek zatím získal peníze na vytvoření projektové dokumentace, na samotnou realizaci, do níž plánuje aktivně zapojit i veřejnost, chce následně čerpat dotace z Operačního programu Životní prostředí. Výsledkem projektu tak bude nejen zvýšená retence vody, lepší ochrana proti povodním a erozi, ale také přiblížení tématu klimatické změny lidem.

Kromě projektů zaměřených na vodu je součástí velkého balíku schválené dotační podpory i ekologická autodoprava. Nové vozy na elektřinu, CNG či hybridní pohon si pořídí téměř stovka měst a obcí, jejich příspěvkové organizace či společnosti. Obec Tehov nový elektromobil využije na bezemisní údržbu obce, ve Vysokém Mýtě vozy uplatní v technických službách. Tři elektromobily včetně dobíjecí stanice pořídí i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a na nový vůz se mohou těšit i v domově pro seniory v Kamenci.

Seznam schválených projektů ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Výbor SFDI schválil další příspěvky na další bezpečné cyklostezky

7:31 Ministerstvo dopravy: Výbor SFDI schválil další příspěvky na další bezpečné cyklostezky

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na svém jednání schválil poskytnutí dalších přís…