Účastníci jednání analyzovali povodňovou situaci ze září 2024 a shodli se na nutnosti komplexního přístupu k ochraně území. Vzhledem k horskému charakteru Jesenicka je nezbytné zahájit opatření na vrcholcích horských hřebenů a postupovat přes zemědělské plochy až do intravilánů obcí v údolích. Vzhledem k terénním podmínkám není možné budovat velké přehrady; místo toho se plánují menší protipovodňová opatření na přítocích řeky Bělé, jako jsou zářezy a kaskády, a suché poldry na polích a pastvinách. Cílem těchto opatření je zpomalení a rozvolnění povodňové vlny, což by mělo snížit její intenzitu a rozsah rozlivu.
Pomoc území a budování opatření k zadržení a rozvolnění vody v krajině aktéři vnímají jako budoucí aktivitu nejen státních institucí, ale i obcí, zemědělců, občanů a neziskového sektoru. Účastníci se shodli na potřebě zřízení role koordinátora, pro efektivní sdílení informací a dat, pro obnovu a budování protipovodňových opatření na Jesenicku.
Výstupy z jednání

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva