Státní veterinární správa: Nová aplikace na webu SVS usnadní vyhledávání ztracených psů

21.02.2020 20:29 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) dnes spustila na svém webu novou aplikaci.

Státní veterinární správa: Nová aplikace na webu SVS usnadní vyhledávání ztracených psů
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Jedná se o databázi, která umožní chovatelům a naopak nálezcům (zejména obcím, městům a útulkům) sdílet informace o ztracených a nalezených psech a tím usnadnit návrat psů k majitelům. Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022.

Všichni psi v České republice musí být na základě novelizovaného veterinárního zákona v současné době označeni čipem (u starších psů i tetováním) a to nejpozději ve třech měsících věku. Schváleno již bylo také vytvoření navazující centrální evidence označených psů, k němuž má dojít k 1. lednu 2022.

V současnosti je v České republice několik databází psů provozovaných soukromými subjekty (často placených) a také některými městy, svůj registr související s vydanými pasy pro zvířata má také Komora veterinárních lékařů. V případě nálezu označeného psa musí městští či obecní policisté či správa útulku zpravidla prověřovat údaje hned v několika databázích.

„Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž budou moci chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech a naopak útulky, městští či obecní strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Mezi povinné údaje při vkládání dat do aplikace bude patřit specifikace toho, zda se jedná o ztrátu či nález psa, plemeno psa nebo alespoň jeho stručný popis, číslo čipu (nebo tetování), místo a datum nálezu/ztráty, jméno majitele respektive nálezce, kontakt. Dobrovolně bude možné připojit také fotografii psa a případně další informace formou poznámky.

„Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal Semerád. Údaje o jednotlivých psech budou zobrazeny v databázi po dobu deseti dnů, pokud je osoba, která je tam vložila, nesmaže dříve, nebo jejich platnost naopak neprodlouží (neobnoví) na dalších 10 dnů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ letos v Dukovanech investuje 4,2 miliardy, dokončí projekt zvýšení výkonu elektrárny

11:54 ČEZ letos v Dukovanech investuje 4,2 miliardy, dokončí projekt zvýšení výkonu elektrárny

Pro letošní rok energetici naplánovali celkem 160 investičních akcí, zaměřených na přípravu elektrár…