Světový expert na kryptografii bude přednášet na Fakultě informačních technologií ČVUT

25.04.2022 14:21 | Tisková zpráva

Joan Daemen, belgický kryptolog a jeden ze dvou autorů světoznámé šifry AES/Rijndael používané pro zabezpečení dat, vystoupí exkluzivně na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Přednáška s názvem kryptografie založená na permutacích proběhne dne 28. 4. 2022 od 16:30. Událost je určena pro širokou odbornou i laickou veřejnost se zájmem o moderní postupy v šifrování.

Světový expert na kryptografii bude přednášet na Fakultě informačních technologií ČVUT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Joan Daemen je belgický kryptolog a společně s Vincentem Rijmenem spoluautor šifry AES/Rijndael, která je dnes nejpoužívanější šifrou zabezpečující data. Běžně se lze s touto šifrou setkat například při připojení k wi-fi nebo v internetovém bankovnictví, kdy se šifra stará o bezpečnost dat uživatele. Dnes je šifra známá především pod názvem AES, ale původní název Rijndael vznikl přesmyčkou jmen obou autorů. Již 20 let je v USA tato šifra federálním standardem a k zabezpečení svých dat ji běžně používá i americká Národní bezpečnostní agentura.

Joan Daemen ve své přednášce pohovoří o „hnutí odporu za očistu symetrické kryptografie“. Jeho snahou je v symetrické kryptografii prosadit kryptografické permutace a takzvané deck funkce, které by nahradily blokové šifry (mezi něž patří i AES). Kryptografie založená na permutacích je jednodušší a zároveň efektivnější než současná kryptografie postavená na blokových šifrách.

Přednášku Joana Daemena doplní od 18:00 profesorka Lejla Batina z Radboudovy univerzity v Nijmegenu v Nizozemí. Mezi její výzkumné zájmy patří kryptografické implementace, fyzické útoky a protiopatření. Ve své přednášce na FIT ČVUT s názvem Hluboké učení a fyzické útoky na vestavné systémy: Jak hluboko můžeme jít? se bude zabývat nedávnými poznatky o oboustranných vztazích mezi hlubokým učením a analýzou postranních kanálů a nastíní směry budoucího výzkumu.

Více informací naleznete na stránkách fakulty ZDE.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě. Více najdete ZDE.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: ETCS zvýší bezpečnost železnice, tratě jsou na výhradní provoz připravené

16:08 Správa železnic: ETCS zvýší bezpečnost železnice, tratě jsou na výhradní provoz připravené

Na téměř šesti stech kilometrech tratí začal od ledna 2025 výhradní provoz evropského zabezpečovacíh…