Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Finále s Liebreichem a Vondráčkem

01.05.2019 18:23 | Zprávy

Na závěrečný koncert sezony v pondělí 6. května se do Prahy vrátí rezidenční umělec rozhlasových symfoniků, fenomenální klavírista Lukáš Vondráček. Společně s šéfdirigentem orchestru Alexandrem Liebreichem provede První klavírní koncert Johannesa Brahmse.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Finále s Liebreichem a Vondráčkem
Foto: rozhlas.cz/ Khalil Baalbaki
Popisek: SOČR v Rudolfinu

Večer a s ním zároveň celou abonentní řadu uzavře Symfonie „Malíř Mathis“ od Paula Hindemitha. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam bude připraven pro posluchače stanice ČRo D dur a prostřednictvím tzv. prémiových koncertů Eurorádia rovněž pro posluchače rozhlasových stanic ze Španělska, Slovinska, Turecka, Lotyšska, Chorvatska a Sárska.

Brahmsův První klavírní koncert je výrazem pohnutého a emocionálně intenzivního období v životě svého autora, které významně spoluutvářeli Robert a Clara Schumannovi. Obdiv, respekt, smutek nad důsledky psychické nemoci vzácného přítele, citové vzplanutí k jeho ženě, morální zábrany – celkově silný nápor na mladého muže. Schumannova smrt v červenci 1856 uzavřela jednu velkou, pohnutou a bouřlivou kapitolu v Brahmsově životě. Koncert d moll, dokončený roku 1858, ji obráží. Vzniklo dílo bouřlivé, vpravdě romantické, prostoupené mollovými melodiemi i ušlechtilým patosem. Provedení Lukášem Vondráčkem, skutečně mimořádným interpretem, garantuje ohromující událost.

Symfonie Malíř Mathis, která odkazuje ke třem částem Isenheimského oltáře, nejvýznamnějšího díla Matthiase Grünewalda, se vyznačuje hlubokou symbolikou a také paralelami se životem svého autora. Na stejnojmenné opeře Hindemith pracoval v letech 1933–4, v nesmírně složitém období. Opera se nesměla uvést, Hindemith byl obviněn ze sympatií k bolševikům, propuštěn z berlínské univerzity a nakonec ve své rodné zemi jako skladatel zakázán. Stejnojmenná třídílná symfonie ovšem v Berlíně zazněla. Hindemith ji sestavil na návrh Wilhelma Furtwänglera už roku 1934. Přední dirigent se skladatele vehementně zastával a ohromnou solidaritu projevilo při provedení v listopadu 1934 i publikum – ovace v  úvodu večera trvaly celých 20 minut.

PROGRAM:

Johannes Brahms (1833–1897): Koncert pro klavír a orchestr č. 1 d moll op. 15                            
Paul Hindemith (1895–1963): Symfonie Malíř Mathis

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich – dirigent
Lukáš Vondráček – klavír

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 6. KVĚTNA V 19.30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.
Záznam nabízí ve středu 8. května od 20 hodin ČRo D-dur.
Koncert bude vysílán také v síti rozhlasů Eurorádia.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Na palubách vlaků se podává zimní menu

7:23 České dráhy: Na palubách vlaků se podává zimní menu

V restauračních vozech Českých drah se aktuálně podává zimní sezonní nabídka. Menu zahrnuje nejen ch…