Jeho autory jsou sdružení CESNET a společnost Netcope Technologies. Nyní tento projekt dokonce obsadil druhé místo v pátém ročníku prestižní soutěže Nejlepší spolupráce roku 2016.
„Cílem Technologické agentury České republiky je podpořit vznik vysoce konkurenceschopného hospodářského prostředí založeného na znalostech a inovacích, v nichž budou odborníci z oblasti výzkumu a vývoje, podnikání a státní správy efektivně spolupracovat a vzájemně se obohacovat, čímž bude podpořen rozvoj české společnosti,“ připomněl Petr Očko, předseda TA ČR. „Tento úspěšný projekt je výsledkem velmi kvalitní spolupráce. A nás těší, že jsme byli jeho aktivním účastníkem,“ dodal.
Letošní ročník soutěže, která je pořádána Sdružením pro zahraniční investice (AFI) a Americkou obchodní komorou v ČR (AmCham), byl podpořen všemi důležitými institucemi z oblasti výzkumu a vývoje. Potěšující je skutečnost, že ve třech případech ze čtyř vítězných projektů poskytla řešitelským týmům podporu TA ČR. Při vyhlašování výsledků a předávání cen byly přítomny významné osobnosti, jak na straně předávajících ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek či předseda TA ČR Petr Očko, tak i na straně vítězů. Z projevů vítězů vyplynulo, že mají jasnou výzkumnou vizi a cíl, ochotu podstoupit riziko pro dosažení cílů a zejména schopnost efektivně komunikovat mezi partnery.
Projekt pro sledování sítí s tokem dat o rychlosti třech DVD za sekundu podpořila TA ČR v rámci svého programu ALFA. „Zaměřuje se na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje zejména v oblasti progresivních technologií, materiálů a systémů, energetických zdrojů a ochrany a tvorby životního prostředí a dále v oblasti udržitelného rozvoje dopravy,“ vysvětli Petr Očko.
Distribuovaný systém pro monitorování vysokorychlostních sítí umí monitorovat sítě dosahující rychlosti toku 100 Gb/s. Řeší tím stále náročnější sledování dat i při vysokých rychlostech jejich přenosu. Autory oceněného projektu jsou sdružení CESNET a společnost Netcope Technologies. Obsažená karta přenese tolik dat za den, že výška navršených DVD disků naplněných těmito daty by odpovídala velikosti Eiffelovy věže. Technicky obtížný proces monitorování dokáže sledovat nezvyklé chování v reálném čase, čímž zamezuje potenciálnímu omezení provozu u koncových uživatelů, například při stahování multimediálního obsahu z Internetu.
Vítězi soutěže Nejlepší spolupráce roku 2016 se staly:
1. místo: Pokročilá analýza pevných, kapalných i plynných materiálů pomocí laseru
Název projektu: Vývoj přístroje Sci- Trace pro prvkovou analýzu materiálů technikou spektrometrie laserem indukovaného mikroplazmatu (LIBS)
Zpracovatelé: VUT v Brně- Středoevropský technologický institut (CEITEC) & AtomTrace s.r.o., Tescan Brno s.r.o.
2. místo: Unikátní systém pro sledování sítí s tokem dat o rychlosti třech DVD za sekundu
Název projektu: Distribuovaný systém pro monitorování vysokorychlostních sítí
Zpracovatelé: CESNET, z.s.p.o. a Netcope Technologies, a.s.
3. místo: Frézovací hlava pro náročné průmyslové obrábění v hodnotě desítek milionů korun
Název projektu: Souvisle polohovatelná frézovací hlava
Zpracovatelé: VÚTS, a.s. a TOS Varnsdorf, a.s.
Zvláštní cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: Projekt řízení provozu tepelných čerpadel s energetickou úsporou 15%
Název projektu: Pokročilé řízení a optimalizace provozu tepelných čerpadel
Zpracovatelé: ČVUT, Strojní fakulta a Honeywell, spol. s r.o.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva