Od roku 2012 tvoří Pardubický kraj také svůj krajský seznam nehmotného kulturního dědictví a od roku 2015 oceňuje řemeslníky udržující tradiční řemeslné postupy titulem Nositel tradice Pardubického kraje. Celkem je na krajském seznamu nehmotného kulturního dědictví pět statků, kromě už tří zmíněných ještě stínání kohouta a velikonoční věneček a strom ve Střemošicích. Vedle toho máme zatím čtyři Nositele tradice – Zdeňka Bukáčka z Krouny, který vyrábí dřevěné hračky, Ladislava Chládky z Výprachtic, který dělá hračky štípané ze soustruženého bloku, Jiří Myšku ze Studnice, odborníka na sekernické práce a Davida Stejskala z Pardubic, který se zabývá tradičními tesařskými pracemi.
Také v letošní roce se oba seznamy obohatí. Mezi nehmotné kulturní dědictví bude zapsána ruční výroba žinylkových textilií v Hlinsku. „Na přerušené textilní tradice z poloviny 19. století navázal v areálu hlineckého Betléma pan Josef Fidler ve své Tkalcovně.
Návštěvníci se mohou na celý proces ruční výroby podívat a jeho tradiční výrobky si také zakoupit,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a pokračoval: „Chceme co nejvíce pomoci s prezentací těchto tradičních řemesel, které se pojí s naším krajem, proto jim dáváme prostor na veletrzích cestovního ruchu nebo je nakupujeme jako prezentační dárky kraje.“
Rada Pardubického kraje odsouhlasila i dva nové Nositele tradice. „Sice jim tituly předáme až na slavnostním setkání v září na Pardubickém kraji, ale už teď mohu prozradit, že to je Lenka Kmošková, která v Sebranicích u Litomyšle plete nádoby ze slámy, a řezbář Jan Rejman z Vysokého Mýta, který vyřezává především betlémy a tradici předává i svým dcerám a vnoučatům,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva