Technologie hlavního města Prahy: Projekt „Bez graffiti“ bojuje proti vandalismu už přes rok

20.09.2022 16:34 | Tisková zpráva

Vrátit posprejované objekty města do původní podoby. To je cílem projektu, který začátkem loňského července spustila Praha spolu se svou městskou společností Technologie hlavního města Prahy (THMP). Pomáhá jim v tom aplikace Bez graffiti, prostřednictvím které zasílají občané podněty na odstranění nejrůznějších tagů a obrázků z městských objektů. Ve svém telefonu ji má staženo přes tisíc uživatelů.

Technologie hlavního města Prahy: Projekt „Bez graffiti“ bojuje proti vandalismu už přes rok
Foto: THMP
Popisek: Technologie hlavního města Prahy

„Na základě hlášení od občanů jsme napříč Prahou vyčistili řadu bytových domů i památkově chráněných objektů. Mezi nimi například Novoměstské hradby ze 14. století, pomník Barikádníci v Praze 7, fasádu vyšší odborné školy a střední průmyslové školy na Novém Městě, schodiště ve vestibulu metra Černý Most, budovu metra Ládví nebo zeď krčského hřbitova,“ vyjmenoval radní hl. m. Prahy Jan Chabr, který má projekt ve své gesci. THMP od spuštění aplikace přijala téměř 700 hlášení.

Proces od nahlášení podnětu občanem po samotné vyčištění trvá několik týdnů, v případě památkově chráněného objektu se prodlužuje až na několik měsíců. Důvodem je nutnost projednání technologického postupu pro každý objekt zvlášť s odborem památkové péče. Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného, do jehož působnosti celý projekt spadá, i samotné finální čištění prochází několika fázemi: „Nejprve musíme povrch fasády na čištění připravit, to znamená zbavit jej nečistot a mastnoty. Pokud je potřeba jej i lokálně vyspravit, provedeme drobné úpravy povrchů. Poté už můžeme za použití chemických prostředků přistoupit ke kýženému odstraňování graffiti. Po zaschnutí ještě naneseme odpovídající barevný nátěr a ve většině případů i tzv. antigraffiti nátěr, díky kterému dokážeme případné další graffiti odstranit pouhým proudem vody.“

O opětovném poničení objektu se THMP dozvídá díky svému monitoringu. Průběžně očištěné objekty kontroluje a v případě zjištění nových graffiti je odstraňuje. „To byl příklad Novoměstských hradeb. V loňském roce jsme vyčistili 90 metrů památky, přičemž vandalové na sebe nenechali dlouho čekat a gotické hradby znovu pomalovali. Letos jsme tak malůvky na stejném místě vyčistili znovu,“ dodal Jan Chabr.

THMP odstraňuje graffiti z objektů vlastněných hlavním městem Prahou. V případě, že se graffiti nachází na budovách ve vlastnictví městských částí, předává THMP hlášení konkrétnímu pracovníkovi městské části. Poslední variantou jsou hlášení týkající se budov v soukromém vlastnictví, kde z majetkoprávních důvodů není možné z pozice THMP graffiti řešit.

Aplikace Bez graffiti je zdarma ke stažení na Google Play a App Store.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ loni podpořila rekordních 2041 projektů, některé granty pro letošek už běží

11:14 Nadace ČEZ loni podpořila rekordních 2041 projektů, některé granty pro letošek už běží

V loňském roce největší firemní nadace v České republice podpořila celkem 2 041 projektů po celé Čes…