Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

09.04.2020 22:01 | Zprávy

Lipenské obce dezinfikují veřejné prostory – obchody, ulice, úřady, ale například i kanalizace. Oblíbená turistická destinace tím bojuje proti koronaviru a pomáhá svým obyvatelům. Zároveň chce být co nejlépe připravená na možný začátek turistické sezóny, která ale může být jakkoliv omezená.

Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty
Foto: tslipenska.cz
Popisek: Turistický spolek Lipenska - logo

Dezinfekce veřejných prostor – obchodů, pošt či obecních úřadů. Dále laviček, obecního mobiliáře, které slouží místním i turistům, ale třeba i nadstandardní dezinfekce kanalizace. I takhle to nyní vypadá v oblíbené turistické destinaci, kterou je Lipensko. K tomu jsou připravené historické kvízy a speciální telefonní linka pro opuštěné či smutné seniory. Samozřejmostí je dobrovolnická činnost - rozvoz obědů, roušek, rukavic a dezinfekce. Podle lipenských starostů se jedná o samozřejmý, krok vstřícný nejen k místním, ale i k turistům.

„Koronavirus změnil jinak turistickou oblast Lipenska na jednu velkou rodinu, která pomáhá potřebným. Nejdůležitější roli hrají místní obce a jejich starostové, výrazně pomáhají dobrovolníci a dobrovolní hasiči. Nikdo nevíme jaká letošní letní sezóna bude, kolik omezení náš čeká. Ale musíme to zvládnout. A region dělá pro své obyvatele maximum, což jistě ocení i turisté, uvádí Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska, který se stará o rozvoj turistického ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Obce a města na Lipensku přistupují k současné koronokrizi velice zodpovědně. Některé v době karanténních opatření pravidelně ošetřují a dezinfikují veřejně dostupné prostory, kde se shromažďuje více lidí. Za pomoci specializovaných firem, ale i dobrovolníků či dobrovolných hasičů.

Například ve Frymburku dostali dobrovolní hasiči od obce ochranné overaly a dezinfekčními prostředky ošetřují prostory ve zdejších obchodech, na poště, na obecním úřadě, v bytových domech, ale i městský mobiliář jako jsou například lavičky nebo okolí odpadkových košů. „Za hrdiny v první linii považuji prodavačky. Jedná se o jedno z nejdůležitějších povolání. Bez nich bychom se ani nenajedli, přitom do obchodu chodí úplně každý a prodavačkám hrozí nákaza permanentně. Jsou pro mě hrdinky a to nejen ty ve Frymburku,“ uvádí starosta Frymburka Oto Řezáč.

„Nejenom pro Frymburáky je jasné, že je tu virově bezpečno, ale je to i vzkaz pro hosty, kteří k nám, jak věřím, již brzy zamíří na dovolenou. Frymburk je čisté a hygienicky udržované lázeňské městečko,“ dodává.

„S napětím sledujeme každé vyjádření Krizového štábu, abychom si udělali obrázek o tom, kdy a do jaké míry se naše oblast uvolní také pro turisty. Je to pro Lipensko klíčové. V naší příhraniční oblasti zanikl papírenský průmysl, zaniklo sklářství, dramaticky se změnilo zemědělství, téměř zmizel dřevozpracující průmysl. Za posledních 15 let odešla z Lipenska celá třetina obyvatel kvůli zániku pracovních míst. Cestovní ruch je to poslední co zde lidem zbylo a proto si našich hostů vážíme. Uvědomují si to všichni a proto je cesta dezinfekcí a péče o naše obyvatele tou nejlepší vizitkou. A až se uvolní karanténa i pozvánkou do míst, kde koronavirus nevyhrává. Díky patří všem obcím, jejich starostům a všem dobrovolníkům, kteří se semkli, aby regionu pomohli,“ uvádí Mánek.

V Rožmberku nad Vltavou zaměstnanci specializované firmy v ochranných oblecích kromě obecního úřadu a dalších veřejných prostor dezinfikovali i městskou kanalizaci. Také pro své seniory vypracovali kvíz o historii města, který dříve narozeným krátí dlouhou chvíli. „Hned od samého počátku jsme uvolnili obecní prostředky a seniorům jsme rozdávali sladkosti a křížovky, do dalšího balíčku jsme přidávali roušku. Důchodcům distribuujeme mléčné výrobky, pro ně je důležitý vápník, ale i vitamíny. Dětem pak třeba šijeme hezké roušky s dětskými motivy,“ uvedla Lenka Schwarzová, starostka Rožmberka nad Vltavou.

V řadě lipenských obcí pro své občany vytvořili vlastní manuál, kde jsou informace o tom jak se chovat, kam se obrátit v případě nákazy. „S postupem co a jak dělat, jsme seznámili všechny naše občany. Do obálky jsme dali dvě roušky a rukavice, které jsme poslali všem našim občanům starším 65 let,“ uvádí starosta obce Přední Výtoň Jan Bittner.

„Seniorům jsme také rozvezli roušky, rukavice a dezinfekci v půlitrových lahvičkách,“ doplňuje starosta Martin Madej z Hořic na Šumavě s tím, že dezinfekci mimo jiné nakoupili od místní, přitom specializované firmy z Horní Plané.

Rozvážka léků a obědů je samozřejmostí i v Horní Plané, kde do místní terénní, pečovatelské služby museli s nástupem koronakrize přijmout jednoho pracovníka navíc. Zajímavostí je také zřízení telefonní linky, kam mohou volat lidé, kteří se v tomto čase cítí opuštění. „Městská rada se usnesla, že po dobu koronakrize se v městských prostorách nebude platit nájem. Kdo nezaplatí z důvodu nezaviněného výpadku příjmu, nebude sankcionován. Jedná se asi o deset provozů, jako třeba holičství,“ uvádí starosta Jiří Hůlka. Do Černé v Pošumaví zase přivezli roušky lidé z Karlínského hudebního divadla.

"Péče o naše lidi je samozřejmostí, trošku máme potíže s neukázněnými turisty, kteří sem přijíždějí na víkendy a chodí bez roušek ve skupinkách. Snažíme se je informovat plakáty, domluváme jim. Pomáhá nám i policie, která k nám vyjíždí na kontroly," uzavírá starosta Nové Pece Martin Hrbek a starostka ze Stožce Helga Finíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Nová vyhláška zakazuje pořádání podvodných sbírek v centru, přispěje ke kultivaci cestovního ruchu

16:08 MHMP: Nová vyhláška zakazuje pořádání podvodných sbírek v centru, přispěje ke kultivaci cestovního ruchu

Praha připravila vyhlášku, která zakazuje pořádání charitativních sbírek na území městské památkové …