V prvé řadě LN tvrdí, že byl Úřad „letos konečně připravený rozhodnout“. Úřad byl nicméně připraven rozhodnout již na počátku roku 2016, o čemž také Lidové noviny informoval.
Další faktické chyby se LN dopustily, když se, nejspíše ve snaze poukázat na neefektivitu ÚOHS, pokoušely uvést do vztahu výši rozpočtu Úřadu, počet zaměstnanců a počet vydaných rozhodnutí, a to na základě informací z výroční zprávy ÚOHS za rok 2015. Kdyby příslušný redaktor výroční zprávu skutečně prošel, zjistil by, že Úřad v roce 2015 vydal téměř 1600 rozhodnutí. Nikoliv tedy 68 rozhodnutí, jak se uvádí v článku.
Pro úplnost je možno shrnout ještě některá fakta o případu Českých drah, které Lidové noviny svým čtenářům zamlčely. Úřad správní řízení zahájil v lednu 2012, avšak vyšetřování bylo od počátku narušováno jednak nedostatkem potřebných technických informací ze strany Českých drah, dále také jedním ze stěžovatelů, který na Úřad podal několik žaloby kvůli nezákonnému zásahu, nečinnosti a nahlížení do spisu. Tímto postupem však stěžovatel dosáhl pouze toho, že ve vyšetřování nebylo možno kvůli soudním řízením přibližně jeden rok pokračovat. Čtrnáct měsíců pak Úřad čekal na zpracování znaleckého posudku v dané věci, neboť v předmětné oblasti funguje v České republice jediný znalecký ústav.
Konkurence Českých drah poslala své stížnosti už v roce 2013 i k Evropské komisi, nicméně ta zahájila své kroky právě ve chvíli, kdy byl Úřad připraven k vydání rozhodnutí. Ze strany EK byl Úřad požádán, aby nečinil žádné nevratné kroky, a proto případ nemohl být uzavřen. Evropská komise se nyní ve svém šetření může opřít o práci Úřadu, neboť jí byla poskytnuta veškerá dokumentace k případu.
Tiskové oddělení ÚOHS
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva