„Například při aukci rodinného domku s pozemky v jižních Čechách došlo ke zvýšení kupní ceny oproti ceně listinné o 46 procent,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Dalšími příklady může být aukce pozemku na jižní Moravě, kdy došlo k navýšení ceny nabídnuté v listinné podobě o 29 procent, nebo aukce domu u Tábora s navýšením ceny o 23 procent. „Jednou se při aukci vyskytl i kuriózní případ, kdy účastník aukce rodinného domu dvakrát přihazoval na svou vlastní nabídku,“ dodala generální ředitelka s tím, že tak došlo k navýšení kupní ceny o 25 tisíc korun.
Nový způsob prodeje majetku je transparentnější, omezuje potenciální spekulace a stížnosti na průběh výběrových řízení. Dá se předpokládat, že díky výběrovým řízením s aukcí dojde k navýšení příjmů do státního rozpočtu v řádech milionů korun ročně. „Prodej státního majetku touto formou se nám osvědčil, proto v něm budeme pokračovat i v budoucnu,“ uzavřela ředitelka majetkového úřadu.
K prodeji státního majetku ve formě výběrového řízení s aukcí dochází v případě, že doručené nabídky splňují podmínky výběrového řízení. Po otevření poslední obálky předseda komise pro otevírání obálek zahájí aukci na výši nabídnuté ceny. Při aukci mohou účastníci, kteří doručili nabídku splňující vyhlášené podmínky bez výhrad a účastní se otevírání obálek, na místě přihazovat nad nejvyšší písemně zaslanou nabídnutou cenu. Průběh přihazování řídí předseda komise, přičemž před začátkem stanoví minimální výši příhozu (v rozpětí 100 Kč až 10 % nejvyšší písemně nabídnuté ceny). Aukce je ukončena trojí výzvou k dalšímu příhozu bez odezvy. Ihned po ukončení oznámí předseda komise jméno účastníka, který podal nejvyšší nabídku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva