V zastoupení ministra obrany se ho zúčastnila náměstkyně pro řízení sekce právní MO Alena Netolická, přítomen byl také zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor Armády ČR generálmajor Jaroslav Kocián.
„Naši bojovníci od Kyjeva a pravobřežní Ukrajiny nejlépe věděli, že směr hlavního úderu ukazuje domů, na západ – a že tam kdesi za obzorem, tak daleko a současně tak blízko, leží Praha. Tehdy dali českoslovenští vojáci do boje všechno, co v nich bylo nejlepšího. Své mládí, svoji sílu, své ideály. Sebe sama. Celou svoji bytost. Nemuseli si připomínat slova přísahy. Sami se stali tou přísahou. Tvrdou. Odvážnou. Nekompromisní,“ zdůraznila v hlavním projevu náměstkyně Netolická.
Generálmajor Jaroslav Kocián na její slova navázal a podtrhl fakt, že odvaha a statečnost těchto vojáků je inspirací a vzorem pro příslušníky dnešní armády. Kvitoval s povděkem, že se setkání zúčastnili také studenti a studentky vojenské střední školy z Moravské Třebové. Zdůraznil, že je třeba poděkovat všem, kteří v sobě našli hrdost bojovat za svou vlast a o jejich činech hovořit i dnes, 73 let po skončení bojů u Kyjeva.
O osobní a stále živé vzpomínky z osvobozovacích bojů se poté s přítomnými podělil brigádní generál v. v. Miloslav Masopust. Závěrečné slovo setkání patřilo místopředsedovi ČsOL Tichomíru Mirkovičovi. Ten vyzdvihl, že hrdiny 2. světové války je stále třeba připomínat a proto i dnešní setkání na Ministerstvu obrany má své místo mezi akcemi, které legionáři připravují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva