Redispečink je proces, kdy operátoři přenosové soustavy přesouvají výrobu z jedné elektrárny na jinou tak, aby optimalizovali toky v síti a předešli přetížení přenosové soustavy. Kvůli nárůstu výroby z obnovitelných zdrojů energie a nedostatečným síťovým kapacitám náklady na redispečink enormně rostou, jen v Německu se jedná každoročně o přibližně čtyři miliardy eur. Nyní se zároveň změní způsob rozpočítání nákladů za redispečink – náklady budou rozdělovány centrálně na základě tzv. „Polluter pays principle“ (tj. ti, kteří způsobují tzv. úzká hrdla v síti, nesou odpovídající náklady). Jedná se o významný krok k větší efektivitě a transparentnosti v rozdělování finančních zátěží spojených s mitigací úzkých míst v přenosové soustavě.
Řešení je vytvořeno na platformě Griffin, která je implementována v Unicorn Mobile-First IoT-Ready Cloud Architecture na jejímž vývoji se podstatným způsobem podílí zakladatel Unicornu Vladimír Kovář. Griffin zahrnuje sadu modulů a technických komponent pro analýzu energetických sítí, práci se síťovými modely a podporu provozního plánování, a to jak na lokální úrovni v rámci jednoho provozovatele přenosové soustavy, tak na regionální až celoevropské úrovni.
TenneT se jako první operátor přenosové soustavy (TSO) v Evropě zaměřil na automatizaci validačního procesu nákladů redispečinku, což je vzhledem k jejich finančnímu objemu pochopitelné. Dle analýzy, kterou inicioval právě TenneT, bude navíc objem německého redispečinku v nejbližších letech dále narůstat. Hlavním cílem nástroje pro validaci sdílení nákladů (Cost Sharing Validation Tool – CSV) je tedy ověření, že náklady a příjmy přiřazené německým provozovatelům přenosových soustav jsou správně spočítány.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva