Univerzita Karlova hostila rektory předních evropských vzdělávacích institucí

28.10.2018 15:49 | Zprávy

Více než 120 zástupců předních evropských vzdělávacích institucí hostila po dva dny Univerzita Karlova. Ti se do pražského Karolina sjeli na mezinárodní rektorskou konferenci, která se konala u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky.

Univerzita Karlova hostila rektory předních evropských vzdělávacích institucí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Na konferenci podepsali zástupci čtyř evropských univerzitních asociací a rektor UK Tomáš Zima Pražskou výzvu týkající se rozvoje vysokoškolského prostředí a vědecké práce v evropském prostoru.

Na konferenci s názvem 100 let Československé/České republiky – dědictví demokracie, humanismu a odpovědnosti se sešla řada významných představitelů evropských univerzit, mezi jinými z Oxfordské univerzity, Univerzity v St. Andrews, Univerzity v Lovani, Univerzity v Curychu či Univerzity v Ženevě.

Diskuzní témata se vztahovala k tzv. osmičkovým výročím založení Československé republiky v mezinárodní perspektivě. Zahraniční hosté ve svých příspěvcích zmiňovali především roli univerzit v současné společnosti, v politice či vlivu univerzit na rozvoj demokracie.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve své úvodní řeči zdůraznil, že současná společnost čelí zvyšující se míře netolerance a růstu popularity různých populistů, kteří nabízejí rychlá a jednoduchá řešení složitých problémů. Role univerzit v tomto ohledu je stejná jako v minulosti, tedy aby chránily principy demokracie, humanismu a vědění. „Jak toho dosáhnout? Musíme přijmout zodpovědnost za rozvoj naší Alma Mater, naší akademické obce a současné společnosti,“ uvedl rektor Tomáš Zima.

Jedním z řečníků byl rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, který ve svém projevu zdůraznil, že hlavní esencí každé univerzity je svoboda ve vyjadřování a diskuzi. „Je klíčovým úkolem každé univerzity aktivně jednat a vystupovat proti škodlivým prvkům podporujícím erozi hodnot jako lidství, zodpovědnost, solidarita, spravedlnost, respekt, nezávislosti či svoboda,“ uvedl Karol Mičieta.

V závěru dvoudenní konference podepsal rektor UK Tomáš Zima spolu se zástupci evropských univerzitních asociací Coimbra Group, Europaeum, LERU a UNICA společnou Pražskou výzvu vztahující se k úspěšnému rozvoji vědy a vysokoškolské spolupráce v Evropě. Autoři prohlášení v ní vyjadřují obavu z aktuální politické situace v Evropě, která může vést k negativnímu vývoji v oblasti vzdělávání a vědecké práce v evropském regionu. Signatáři konstatují, že pokud má i nadále být realizován rozvoj ve vědě, výzkumu a vzdělávání, musí být zachována možnost přeshraniční a mezinárodní spolupráce, především pak volná mobilita studentů a akademických pracovníků. Evropští lídři jsou vyzýváni, aby zajistili další rozvoj a budoucnost programů Erasmus a Horizon Europe, stejně jako spolupráci v oblasti vzdělávání a výzkumu se zeměmi mimo Evropskou unii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

7:33 Česká pošta přepravila v roce 2024 celkem 158,5 milionu zásilek

Balíkovna zaznamenala rekord v poštu podaných balíků v pondělí 16. prosince, kdy do přepravy převzal…