Původní zavlažovací a odvodňovací kanály v areálu Národního hřebčína se pravidelně zanášejí sedimentem. Podstatně se tak zhoršuje jejich odvodňovací funkce. Lesy ČR coby správci drobných vodních toků v zemi tedy realizují několik projektů na zlepšení tamějšího vodního režimu.
„Loni na podzim jsme na vodním toku Kladrubský napaječ v katastrálním území Semín odstranili 36 přestárlých topolů a desítky keřů i náletových dřevin. Devět torz topolů zůstalo útočištěm zvláště chráněného brouka lesáka rumělkovitého, který se v oblasti vyskytuje,“ řekl správce toků Tomáš Kulhánek z Lesů ČR. Následně bylo na březích vysazeno 58 stromů a 63 keřů. Projekt realizovaly za 299 tisíc korun bez DPH Lesy ČR, vše ve vlastní režii.
Podnik loni obnovil také koryto Strašovského potoka. I zde se probíraly keře, ořezávaly větve, odstraňovaly překážky a naplaveniny z koryta toku, sekaly se břehy.
Letos v září začala plánovaná údržba Strašovského potoka na více než kilometrovém úseku. „Bylo odstraněno 105 topolů a osm dalších ponecháno bez zásahu. V místě se totiž vyskytuje zvláště chráněný živočich lesák rumělkový, pro kterého vytvoříme v této nově vyhlášené evropsky významné lokalitě NATURA 2000 tři úložiště z pokácených kmenů s kůrou a s podkorním myceliem a černou hnilobou lýka. Dále byly odstraněny veškeré náletové dřeviny. Příští rok na jaře vysadíme na březích 179 stromků, 143 dubů a 52 keřů,“ pokračoval Kulhánek. Náklady činí 621 tisíc korun bez DPH.
Podnik už dnes připravuje obdobné projekty v kladrubském Národním hřebčíně na roky 2017 a 2018.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva