Úřad práce ČR bude nadále pokračovat v posilování bezpečnosti svých zaměstnanců

03.07.2021 15:50 | Tisková zpráva

Už několik let Úřad práce ČR systematicky zvyšuje bezpečnost na kontaktních pracovištích tak, aby co nejvíce zajistil ochranu zdraví a životů jak svých zaměstnanců, tak veřejnosti. Využívá k tomu nové technologie i opatření, která se osvědčila v minulosti.

Úřad práce ČR bude nadále pokračovat v posilování bezpečnosti svých zaměstnanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Jen za poslední tři roky vynaložil na více než 550 bezpečnostních přepážek 32 mil. Kč. Postupně vybavuje kamerovými systémy pracoviště a velmi úzce spolupracuje s Policí ČR. Zároveň ale musí dbát na proklientský přístup a umožnit veřejnosti, aby své záležitosti mohla vyřídit v příjemném prostředí. V návaznosti na tragickou událost, ke které došlo na kontaktním pracovišti v pražské Bělehradské ulici bude klást na zajištění bezpečnosti ještě větší důraz.

ÚP ČR v rámci svých možností a proporcí, které nabízejí budovy, v nichž jednotlivá pracoviště sídlí, využívá hned několik opatření na ochranu svých zaměstnanců – vyšší počet pracovníků v kancelářích, bezpečnostní přepážky, navzájem propojené místnosti z důvodu zajištění cesty úniku před agresorem, SOS tlačítka, bezpečnostní kamery nebo ostrahu. Zajištění bezpečnosti zohledňuje i v rámci rekonstrukcí či výstavby nových budov. A v maximální možné míře využívá i nových technologií. Bezpečnost zvyšují pravidelné návštěvy městské a státní policie. Zaměstnanci úřadu procházejí psychologickou přípravou, aby věděli, jak jednat s klienty v konkrétní situaci. Opatření doplňují prosklené dveře, které umožňují ostraze během úředních hodin diskrétně sledovat průběhy jednání v kancelářích, nebo vytvoření klientských zón. Každé pracoviště ÚP ČR je také vybaveno informací o zákazu vstupu se zbraní a o konkrétních bezpečnostních opatřeních v dané budově, nad rámec těch už uvedených.

„Tragická událost, při které přišla o život na pracovišti naše zaměstnankyně, nemá v historii existence samostatného Úřadu práce ČR obdoby. A nesmí se už nikdy opakovat. Proto se ještě více zaměříme na posílení bezpečnosti našich úředníků. Je to oblast, která má naši maximální pozornost. Důkazem je například dohoda o spolupráci, kterou ÚP ČR v loňském roce uzavřel s Policií ČR, a jejíž náplní je především zabezpečení objektů a ochrana zaměstnanců,“ uvádí generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon. 

Mezi hlavní důvody, které vedou k napadání zaměstnanců ÚP ČR, patří například nespokojenost s výplatním termínem, s výší dávek či jejich nevyplacením v hotovosti, nepřiznáním dávky či podpory v nezaměstnanosti nebo se zákonným sankčním vyřazením z evidence uchazečů o zaměstnání. Velkou roli hrají v tomto ohledu také exekuce. Nejčastějšími terči slovního a fyzického napadání ze strany klientů jsou pracovníci hmotné nouze. Dochází k nim ale i v oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory. Z 99 % působí na těchto postech ženy, které jsou verbálně napadány velmi ponižujícím způsobem.

Stovky slovních útoků zaznamenávají ročně zaměstnanci Úřadu práce ČR po celé republice. Agresivita klientů roste. Jen v průběhu ledna až května letošního roku došlo k 168 incidentům. Padlo celkem 17 trestních oznámení. Z celkového počtu všech konfliktů se během pěti měsíců letošního roku v 56 případech jednalo o vyhrůžky, 64 incidentů tvořily vulgární slovní útoky a v 8 případech se jednalo o napadení fyzické. U 9 útoků pak došlo k poškození majetku. Mezi regiony, kde dochází každoročně k incidentům nejčastěji, patří Ústecký (27) a Moravskoslezský (38) kraj. Počet incidentů v závorce je v těchto krajích uveden za období od ledna do května 2021. Stoupá i počet útoků, kdy jsou klienti pod vlivem alkoholu či návykových látek. Měsíčně jde o několik desítek takových případů. Pro srovnání – za celý loňský rok bylo evidováno 458 incidentů, podáno bylo 38 trestních oznámení

Dne 29. 6. 2021 došlo k naprosto bezprecedentnímu útoku na zaměstnankyni Úřadu práce ČR střelnou zbraní, který měl fatální následky. Podezřelou byla osoba, jež v roce 2016 oběti vyhrožovala smrtí v souvislosti s rozhodnutím, které úřednice učinila v rámci své pracovní náplně. V návaznosti na výhružky podala trestní oznámení jak oběť, tak i Úřad práce ČR. V letech 2017 – 2019 podezřelý pobíral na základě vzniku nároku dle platné legislativy podporu v nezaměstnanosti, kterou mu tehdy přiznalo Kontaktní pracoviště ÚP ČR pro Prahu 8, a to v řádech stovek tisíců korun. Nebyly dále zaznamenány žádné další hrozby a neexistoval poznatek ze strany ÚP ČR, že by mohlo od podezřelého hrozit nebezpečí. Přesto se tak stalo. Objasnění této tragédie náleží orgánům činných v trestním řízení. Ačkoli je otázkou, zda by sebedokonalejší bezpečnostní opatření mohla zabránit takovému zákeřnému zločinu, ve snaze zajistit maximální možnou bezpečnost nejen zaměstnanců ÚP ČR, ale i klientů, přistupuje Úřad práce ČR k dalším systémovým opatřením.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…