Úřad práce: Příjmy a náklady na bydlení za 4. čtvrtletí 2020 lidé musí dokládat

18.12.2020 18:31 | Zprávy

Každé čtvrtletí dokládají ve standardní situaci příjemci příspěvku na bydlení, přídavku na dítě a zvýšeného příspěvku na péči příjmy a uhrazené náklady na bydlení za předchozí kvartál. Momentálně se jedná o podklady za 4. čtvrtletí letošního roku.

Úřad práce: Příjmy a náklady na bydlení za 4. čtvrtletí 2020 lidé musí dokládat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Přestože v tom předchozím to, s ohledem na nouzový stav, nutné nebylo, aktuální příjmy za říjen–prosinec 2020 lidé dokládat musí. Tato povinnost ale neznamená, že klienti musí trávit čas ve frontách. Přehled příjmů a výdajů mohou doručit Úřadu práce ČR už nyní a čas mají až do konce ledna. Zároveň není vždy nutná osobní návštěva úřadu.

Přehledy je možné zaslat elektronicky (po dobu trvání nouzového stavu není nutný zaručený elektronický podpis), poštou nebo odevzdat na podatelně příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR.

Pokud během 4. kvartálu 2020 došlo ke snížení příjmu či zvýšení nákladů na bydlení, stačí tyto změny doložit, jakmile to bude možné. Úřad práce ČR je zohlední od měsíce, ve kterém tuto informaci dostane.

„Lidem, kteří mají na výše uvedené dávky, v souladu s platnou legislativou, nárok a vzrostly jim v průběhu října – prosince 2020 náklady související s bydlením, nebo se jim za uvedené období snížil příjem, Úřad práce ČR na ně tento nárok nově vyhodnotí. Zároveň apelujeme na klienty, aby skutečně zvážili, jestli je nutné chodit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR osobně. Žádosti a jiné podklady je možné zasílat i jinou cestou. Kromě toho, že ochrání své zdraví, ušetří také čas strávený čekáním ve frontě,“ upozorňuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

V rámci snahy o ochranu zdraví klientů i samotných zaměstnanců ÚP ČR, přijal úřad bezpečnostní opatření, jejichž cílem je eliminace osobního kontaktu. Lidé s ním mohou komunikovat jinak než osobně, jak v případě žádostí o dávky a podpory či zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, tak i v případě dokládání rozhodných skutečností pro konkrétní dávky. Formuláře mohou zasílat elektronicky prostřednictvím datové schránky, emailem, poštou (s vlastnoručním podpisem) nebo odevzdat do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR, případně na jiném viditelně označeném místě.

Pokud se klient rozhodne během trvání nouzového stavu pro podání emailem, není v případě všech nepojistných sociální dávek nutný zaručený elektronický podpis. Přílohou takového e-mailu může být sken/fotografie s dokladovanou skutečností (např. sken/fotografie žádosti o dávku s podpisem). Požádá-li člověk touto cestou o jakoukoli dávku vyplácenou Úřadem práce ČR, je třeba do žádosti uvést také telefonní a e-mailové spojení. Zaměstnanci ÚP ČR jej tak, v případě nutnosti, mohou kontaktovat a předejít případným nesrovnalostem. Formuláře, včetně jejich vyplněných vzorů, jsou k dispozici ZDE.

Aby Úřad práce ČR lidem ještě více zjednodušil proces vyplňování žádostí, postupně zveřejňuje na svých webových stránkách a Facebooku návodné videospoty. V jejich rámci lidem radí nejen jak na vyplňování žádostí, ale diváci se také dozví, jaké jsou základní podmínky pro získání nároku na konkrétní dávku nebo kde najdou potřebné informace. A na webových stránkách ÚP ČR jsou zájemcům k dispozici i další praktické podrobnosti, kde zájemci mohou využít i služeb „virtuálního asistenta“. Tzv. chatbot komunikuje s lidmi na základě definovaných, a tedy nejvíce frekventovaných, otázek z oblasti nepojistných sociálních dávek i zaměstnanosti. V případě obecných dotazů pak klientům poradí operátoři Call centra ÚP ČR (tel. 800 779 900 bezplatná linka, email: callcentrum@mpsv.cz, kontaktni.centrum@mpsv.cz, rodicak@uradprace.cz).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …