Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Zástupci antimonopolních úřadů řešili ekonomickou krizi i vztah k zelené politice

12.10.2022 8:40 | Tisková zpráva

V rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se 10. října 2022 v Praze uskutečnila mezinárodní konference Evropský soutěžní den, kterou organizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže: Zástupci antimonopolních úřadů řešili ekonomickou krizi i vztah k zelené politice
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Vrcholní představitelé soutěžních úřadů členských států Unie, zástupci Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise a další odborníci na právo hospodářské soutěže diskutovali na konferenci aktuální témata, zejména roli soutěžní politiky v zelenější a udržitelnější Evropě, problematiku dvojího trestání a také významných projektů společného evropského zájmu. 

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22216 lidí

ilustraceEvropský soutěžní den zahájily před 150 účastníky projevy předsedy hostitelského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsny, výkonné místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestager a ministra spravedlnosti České republiky Petra Blažka.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zdůraznil výzvy, jimž v poslední době čelí evropská ekonomika a naznačil, jakou roli mohou v překonání ekonomické krize hrát soutěžní úřady. „Musíme především plnit naši hlavní úlohu, tedy odhalovat a trestat kartelové dohody i zneužití dominantního postavení. Kromě toho bychom však měli být nápomocni politické reprezentaci, aby zcela nepodlehla všeobecnému volání po regulacích. Regulovat se má jen tam, kde je to skutečně potřeba, a v co nejmenší míře,“ uvedl předseda Mlsna, který dále prezentoval svůj zdrženlivý postoj k využívání ochrany hospodářské soutěže jako nástroje k dosahování cílů zelené politiky nebo chytané legislativní záměry.

Výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestager ve svém zahajovacím projevu zdůraznila význam hospodářské soutěže v ekonomice. „Konkurenční trhy nejsou luxusem, který si lze užívat za klidných slunečných dnů. Jsou nutností; tím spíše, když se počasí zhorší. Jakékoli výjimky, které uděláme ve jménu krize, musí být dobře odůvodněné a v rámci pružných opatření, která poskytují naše stávající pravidla hospodářské soutěže,“uvedl dánská politička s tím, že soutěž je prostředkem jak pro dosažení efektivity, tak i spravedlivosti na trzích. Tyto dva principy se podle Margrethe Vestager nevylučují, pokud soutěžní úřady využívají správné teorie újmy. Svá slova demonstrovala výkonná místopředsedkyně Evropské komise na nejnovějším případu s farmaceutickou společností TEVA.

Odborný panel na téma výzev pro soutěžní politiku ve spojitosti s přechodem k zelenější a digitální ekonomice řešil několik tematických okruhů. Místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb, generální ředitel z Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG Comp) Olivier Guersent, předsedkyně portugalského soutěžního úřadu Margarida Matos Rosa, profesor Frédéric Jenny z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a akademik Thibault Schrepel hovořili o tom, nakolik je slučitelné a technicky proveditelné prosazování environmentálních cílů prostřednictvím soutěžní politiky, o nových nástrojích, které soutěžní úřady využívají ve své činnosti, a o aspektech umělé inteligence a jejích možných dopadech na konkurenci a i o nových formách protisoutěžního jednání, k němuž může docházet v digitálním prostředí.

Druhý panel složený z akademiků Michala Petra a Renata Nazziniho, soudce Michala Bobka a předsedy maďarského soutěžního úřadu Csaby Balázse Rigó se zabýval otázkou principu ne bis in idem v soutěžním právu. Ani nedávná změna judikaturní praxe ze strany Soudního dvora Evropské unie neměla zásadní dopad na přístup soutěžních úřadů k paralelní aplikaci. I nadále tedy bude možné, aby jeden případ byl souběžně projednáván v různých jurisdikcích.

Poslední téma Evropského soutěžního dne bylo z oblasti veřejné podpory, neboť právě ta je využívána k financování tzv. významných projektů společného evropského zájmu (IPCEI). Cílem uvedených projektů, kterých se zpravidla účastní soukromé společnosti z řady členských států, je podpořit vývoj a implementaci nových strategických technologií, například výrobu elektrobaterií, produkci a využívání vodíku apod. Pod vedením místopředsedy ÚOHS Petra Solského o nich diskutovala akademička Caroline Buts, Karl Soukup z DG Comp a Preben Pettersson z dánského ministerstva průmyslu a obchodu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Infocentru  Elektrárny Ledvice se rozhodně nudit nebudete

11:46 ČEZ: V Infocentru Elektrárny Ledvice se rozhodně nudit nebudete

Že „Elektřina není nuda“ se mohou přesvědčit, a sami si i vyzkoušet, sobotní návštěvníci Informačníh…