„Prodej pražské Invalidovny je nejvýznamnějším prodejem státního majetku v letošním roce. Věříme, že najdeme nového majitele, který kromě výrazného výnosu do státní pokladny vdechne tomuto unikátnímu baroknímu areálu nový život,“ prohlásila k výběrovému řízení generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Stát tento specifický areál ke své činnosti nepotřebuje, o čemž svědčí i to, že pro něj nenašel definitivní využití ani téměř sto let od odchodu posledních válečných invalidů,“ dodala ředitelka.
Budova byla výrazně postižena povodní v roce 2002, jejíž důsledky jsou v objektu dosud viditelné. Na ÚZSVM přešel areál na konci loňského roku od Ministerstva obrany na základě rozhodnutí Vlády ČR. ÚZSVM jej následně nabídl k využití ostatním státním institucím, které o něj však neprojevily zájem. Areál je tak pro stát nepotřebný a proto ÚZSVM přistoupil k jeho prodeji v transparentním výběrovém řízení s následnou aukcí.
Budova Invalidovny byla postavena z popudu rakouského císaře Karla VI. z prostředků nadace Petra Strozziho, komplex navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer. Základní kámen stavby byl položen 15. srpna 1732. Mezi lety 1732 – 1737 byl postaven severovýchodní blok se dvorem, tedy pouze devítina původně projektované stavby. V tomto rozsahu se Invalidovna zachovala do dnešních dnů. Do roku 1935 objekt sloužil svému původnímu účelu – ubytování válečných invalidů. Následně zde sídlil Vojenský historický archiv, budova však pro něj nebyla vhodná, a tak se přestěhoval do nového sídla. Areál byl v minulosti často využíván k natáčení filmů, například se zde natáčela řada záběrů oscarového Amadea režiséra Miloše Formana. Filmařům Invalidovna sloužila i v poslední době, interiéry si zahrají například v české pohádce či v německém seriálu z nemocničního prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV