Úřad vlády ČR a Liberecký kraj podepsaly Memorandum o spolupráci

17.05.2019 17:05 | Zprávy

Na základě uzavřeného memoranda budou Úřad vlády prostřednictvím Odboru pro sociální začleňování (Agentura) spolupracovat s Libereckým krajem a koordinovat svou vzájemnou činnost při vytváření i uskutečňování komplexních sociálních politik.

Úřad vlády ČR a Liberecký kraj podepsaly Memorandum o spolupráci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Spolupráce se zaměří na oblast zaměstnanosti, bydlení, sociálních služeb, vzdělávání, sociálních dávkových systémů, zdravotní péče, komunitní práce a komunitních služeb, dluhové problematiky, prevence kriminality, zdraví a participativních postupů.

Jsem velice rád, že Liberecký kraj klade velký důraz na koncepční řešení problémů spojených s chudobou. Agentura je připravena poskytnout kraji podporu a expertní znalosti. Společně připravíme strategické dokumenty nezbytné pro práci v sociálním začleňování, chceme pokračovat v projektech podporujících sociální integraci, plánování a sociální služby,“ řekl ředitel Agentury David Beňák.

Součástí spolupráce budou i pravidelná setkání s odpovědnými pracovníky kraje organizovaná Agenturou, na kterých si budou obě strany vyměňovat informace o vývoji sociální inkluze v Libereckém kraji.

„Uvědomujeme si, že sociální situaci v kraji je potřeba řešit jednotně a systematicky. Zatím jsme se potkávali se zástupci vládní Agentury a řešili jsme různé sociální otázky. Podpisem memoranda jsme stvrdili naši spolupráci i formálně. Využijeme ji i pro hledání peněz k financování sociálního začleňování. Jako krajská samospráva nechceme zavírat oči před problémy, které existují,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Jak doplnil náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda, obě strany se budou aktivně podílet na plnění dohodnutých opatření v oblasti sociální inkluze. „Věřím, že podpisem Memoranda se integrace sociálně slabých občanů v kraji do společnosti posune o kus dál a že naše pomoc lidem ohroženým chudobou bude účinnější. Budeme s Agenturou spolupracovat také na přípravě projektových žádostí Libereckého kraje pro projekty financované z evropských strukturálních fondů,“ upozornil Pavel Svoboda.

Agentura v Libereckém kraji v současné době spolupracuje s obcemi Liberec, Nový Bor, Frýdlantsko (Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Bulovka, Heřmanice, Dětřichov, Kunratice, Višňová, Habartice), Nový Bor, Smržovka a Velké Hamry. Nově se do spolupráce hlásí i Jablonec nad Nisou.

Liberec se oproti jiným městům ČR výrazně zaměřil na oblast bydlení. Za dobu spolupráce s Agenturou se daří zefektivňovat systém bytové politiky města, což vede k umísťování většího počtu sociálně slabých domácností do standardního bydlení. Byla schválena bytová koncepce města a zavádí se opatření vedoucí k větší prevenci ztráty bydlení. Agentura dále pomohla se zavedením pozic asistentů prevence kriminality při městské policii a vzniku nábytkové banky. Město Liberec díky spolupráci s Agenturou realizuje projekt „Férové školy v Liberci“, do kterého se zapojilo 25 libereckých základních škol. Vznikly tak pozice koordinátora inkluze v obci, koordinátorů inkluze ve školách, metodiků asistentů pedagoga a školních asistentů. Projekt zahrnuje i kariérové poradenství, aktivity ve volnočasových klubech a kroužcích a také  workshopy o důležitosti vzdělávání určené rodičům a žákům ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí o důležitosti vzdělávání.

Ve Frýdlantu se prázdný a chátrající dům v ulici Míru proměnil v centrum sociálních služeb pro občany Frýdlantska. Kromě nízkoprahového centra pro děti a mládež nabízí i zázemí pro další poskytovatele sociálních služeb, například pro organizace Člověk v tísni, Most k naději, Advaita, Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje nebo Fokus.

V Novém Boru došlo s přispěním Agentury k rozvoji dluhové poradenství. Byl nastaven systém efektivní spolupráce sociálně poradenských služeb, do kterého jsou zapojeny čtyři organizace. Výsledkem je zajištění dostupnosti odborného sociálního poradenství pro všechny typy klientů, což vede k oddlužení většího množství osob.

Z podnětu Agentury vznikla při Regionální stálé konferenci Libereckého kraje pracovní skupina Sociální začleňování. Jejím úkolem je mapovat lokální investiční i neinvestiční potřeby v oblasti sociálního začleňování, monitorovat  vývoj sociálně vyloučených lokalit, hledat podporu a finanční zdroje na konkrétní opatření na základě definovaných potřeb v jednotlivých obcích a mapovat zájem o odborné semináře a konference a podporovat jejich následnou realizaci. Tyto a další aktivity budou definovány i ve Střednědobém plánu sociálního začleňování, na jehož tvorbě se Agentura podílí.

Agentura plánuje podpořit kraj i při tvorbě krajské Strategie sociálního začleňování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Tříkolejný most na pražské Výtoni má svého projektanta

13:34 Správa železnic: Tříkolejný most na pražské Výtoni má svého projektanta

Příprava kapacitního přemostění Vltavy na pražské Výtoni postoupila do další fáze, Správa železnic v…