VLS finišují s rekordní obnovou lesů, letos vysadili 20 milionů sazenic, většinu listnáčů

03.12.2018 22:12 | Zprávy

V šesti unikátních lesních lokalitách ve správě státního podniku bude do konce roku růst přes 20 milionů no-vých stromků, což je dvakrát více než státní podnik sázel v minulých letech. Dvě třetiny sazenic přitom tvoří listnaté, často v českých lesích méně obvyklé, dřeviny.

VLS finišují s rekordní obnovou lesů, letos vysadili 20 milionů sazenic, většinu listnáčů
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Ve čtyřech přírodních lokalitách v Čechách a dvou na Moravě právě dokončují lesníci VLS zalesňovací práce, které mají obnovit lesní porosty zdecimované abnormálním suchem posledních let. Již loni naplánovali zalesňovací práce, které nemají v historii Vojenských lesů obdoby co do objemu, ale také druhové skladby vysazovaných dřevin.

Drtivá většina sazenic byla vysazena v kalamitou nejpostiženějších oblastech, tedy na moravských lesnických divizích VLS, které spravují lesy ve vojenských újezdech Libavá na Olomoucku a Březina na Vyškovsku. Celkem zde do konce roku přibude 16 milionů stromků. Ve výsadbě zde dominují listnaté dřeviny, především buk, dále pak dub, klen, lípy, olše, ale i méně obvyklé dřeviny jako osika nebo jeřáb, které tvoří celkem dvě třetiny letošní obnovy lesů.

„Na změnách ve prospěch druhově pestrých porostů, které budou lépe odolávat klimatickým změnám, výkyvům počasí i vlivům dalších škodlivých činitelů, postupně pracujeme 25 let. V současné kalamitní situaci však dojde k výraznému urychlení změn druhové skladby, bohužel však za cenu značných ekonomických ztrát a rozsáhlých, byť dočasných, změn na tváři krajiny,“ řekl ředitel VLS Petr Král.

Státní podnik podle ředitele Krále v minulých letech rekordních ekonomických výsledků vytvářel rezervy pro řešení mimořádných situací. Zvýšené pěstební náklady ve spojení s poklesem cen dříví na globálních trzích se však promítnou významně do ekonomických výsledků VLS.

„Drtivá většina umělé obnovy již byla realizována v prvním a třetím kvartále roku, nyní práce dokončujeme. Naší prioritou je plochy co nejdříve obnovit a zkrátit tak dobu, po kterou není půda chráněná proti vysychání,“ dodal výrobní náměstek VLS Libor Strakoš. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Kůrovce na Šumavě ubývá - těžby se snížily skoro o polovinu.

19:10 NP Šumava: Kůrovce na Šumavě ubývá - těžby se snížily skoro o polovinu.

Správa Národního parku Šumava v roce 2024 vytěžila skoro 130 tisíc m3 dřevní hmoty napadené kůrovcem…