Paní poslankyně Dagmar Navrátilová se ve svém vyjádření pro Parlamentní listy ohledně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dopustila, zřejmě pod vlivem velmi emotivně laděné informace jednoho média, několika nepřesností. Proto si dovolím uvést fakta.
Není pravda, že hospodaření VZP nepatří mezi nejúspěšnější. Rok 2011, stejně jako dva roky předchozí, byl ve znamení ekonomické stagnace (velmi nízkého růstu HDP). Teprve po třech letech se výběr pojistného dostal na úroveň jako před počátkem krize. Oproti tomu výdaje pojišťovny za zdravotní péči již v prvním roce krize (r. 2009) stouply o více než 8 % a v roce 2011 se ještě zvýšily. Rozdíl mezi nižšími příjmy a rostoucími potřebami zdravotnictví v těchto letech pojišťovna vykrývala z rezerv, které vytvořila právě dobrým hospodařením v letech předchozích. VZP tak významnou měrou přispěla ke stabilizaci celého systému zdravotnictví. Minimalizovala dopady ekonomické recese na financování zdravotní péče pro občany ČR při dodržení termínů splatnosti závazků vůči zdravotnickým zařízením. Chci také zdůraznit, že se nám nad rámec plánovaného rozpočtu podařilo pokrýt i neočekávané náklady v souvislosti s navýšením platů lékařů, a to více než o cca 1, 2 miliardy korun. Klientům VZP jsme zabezpečili potřebnou zdravotní péči včetně té nejnáročnější, a tedy i nejnákladnější.
Náklady na zdravotní péči dosáhly loni výše 142, 868 miliardy Kč a meziročně vzrostly o 1,8 %. Navíc si VZP sama snížila limit nákladů na vlastní činnost oproti zákonnému limitu o 0,5 % a uspořila tak a ve prospěch zdravotní péče vydala 708,8 milionů korun navíc. Zároveň pojišťovna neevidovala k 31. 12. 2011 závazky vůči zdravotnickým zařízením po lhůtě splatnosti, takže všechna zařízení dostávala peníze včas a ve sjednané výši.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz