Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti.
VZP se proto dlouhodobě snaží své klienty rozhýbat. Děti tak mohou na podporu pohybu získat příspěvek až 1 000 korun – jednu pětistovku v rámci již zmíněného projektu s Asociací školních sportovních klubů a druhou naopak na pravidelné pohybové aktivity organizované mimo školu (např. sportovními kluby a spolky v rámci České unie sportu, národních sportovních svazů, organizacemi jako je Sokol, Orel, Slavoj a další).
Kolik dětských klientů čerpalo příspěvky na pohyb a jaké částky jim VZP vyplatila
Jak je z uvedených dat zřejmé, zájem o příspěvky na pohybové aktivity stoupl nejvíce u klientů v Praze (nárůst o 68,72 %), v Plzeňském kraji (57,40 %) a v Libereckém kraji (53,38 %). Naopak nejméně se nárůst projevil v olomouckém regionu (17,54 %).
Myslet na pohybové aktivity svých potomků by rodiče měli přinejmenším od nástupu do základní školy. Už v mateřské školce je sice dítě prvně nuceno delší čas sedět. V tomto věku je však ještě většinou samo od sebe dostatečně aktivní a sezení dokáže vykompenzovat dostatečným pohybem. S příchodem na základní školu se ale tento trend postupně vytrácí a dítě s krátkými přestávkami prosedí větší část dne, aniž by vykonalo jakoukoli náročnější fyzickou činnost. Rodiče by proto měli v ideálním případě zorganizovat dítěti tolik pohybu, aby se vyhnulo problémům spojeným nadváhou či obezitou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva