Vědci nevěří vlastním očím. Na malé pastvině u Milovic napočítali přes čtyřicet procent českých motýlů. Díky divokým koním

16.03.2017 15:48 | Zprávy

Výsledky sčítání motýlů z pastviny divokých koní u Milovic vyrazily vědcům dech. Během dvou let se totiž kopytníkům podařilo vytvořit v těchto místech lokalitu s vysokou mírou druhové diverzity, takzvaný hotspot. Zpracování výsledků monitoringu motýlů dokončili odborníci v minulých dnech.

Vědci nevěří vlastním očím. Na malé pastvině u Milovic napočítali přes čtyřicet procent českých motýlů. Díky divokým koním
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

„Na milovické pastvině jsme v roce 2016 zaznamenali výskyt 59 druhů denních motýlů, bez vřetenušek, což představuje neuvěřitelných 42 procent druhů žijících v celé České republice. Biologická data tak jasně ukazují, že se zdaleka nejedná o běžnou pastvinu, ale o mimořádnou lokalitu, která je počtem druhů denních motýlů plně srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří, jako jsou Národní přírodní rezervace Oblík a Národní přírodní rezervace Raná, či třeba s Pouzdřanskou stepí na jižní Moravě,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

„Denní motýli jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Tento fakt je podložen navíc jejich dostatečnou prozkoumaností - jsou populárním objektem znalců a jejich rozšíření v České republice bylo důkladně zpracováno. Příčinou jejich úbytku jsou především změny v hospodaření v krajině: kde mizí oblasti využívané extenzivně, česká krajina je buď opuštěná či intenzivně využitá,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Pastvina u Milovic má přitom rozlohu pouhých 40 hektarů. Druhová rozmanitost motýlů na pastvině divokých koní ještě vynikne v porovnání se sousední Evropsky významnou lokalitou Milovice-Mladá, která se rozkládá na 1244 hektarech a je tedy 33 krát větší. Na této velké ploše s širokým spektrem stanovišť se vyskytuje 64 druhů motýlů. Malá milovická pastvina tak poskytuje útočiště 92 procentům druhů motýlů, kteří se vyskytují v sousední evropsky významné lokalitě.

  

Perleťovec stříbropásek. Foto: Michal Köpping

Celkem je mezi druhy motýlů žijícími na pastvině 8 chráněných zákonem, 5 je na červeném seznamu ohrožených druhů. Z toho je jeden silně ohrožený a jeden kriticky ohrožený. „Pokud jde o ochranářsky nejvýznamnější druh motýla, kriticky ohroženého modráska hořcového Rebelova, je jeho výskyt v rámci Evropsky významné lokality Milovice-Mladá soustředěn do čtyř center výskytu. Pastvina u Milovic přitom představuje nadpoloviční část rozlohy jižního centra, které je z nich rozlohou největší,“ připojil Jiří Beneš z Biologického centra Akademie věd ČR.

„O milovické pastvině můžeme bez nadsázky mluvit jako o motýlím hotspotu. Jedná se přitom o plochu, která čtvrt století degradovala a vytrácela se z ní druhová rozmanitost. Ještě před dvěma lety to byl jeden velký porost agresivní třtiny křovištní,“ upozornil Miloslav Jirků.

Povzbuzující je, jak rychle druhy motýlů osídlily prostor pastviny, který byl donedávna pro většinu z nich neatraktivní. Je to dáno velkou nabídkou nektaru a široké škály biotopů, které zde vznikají činností velkých kopytníků. „Bohužel, nejméně dva druhy motýlů, kterým by pastva jistě pomohla, se již příchodu koní nedočkaly. Okáč šedohnědý a okáč metlicový totiž u Milovic vyhynuli po zrušení vojenského újezdu a ve zbytku naší země jsou na pokraji vyhynutí,“ dodal Jiří Beneš.

V České republice je za původní považováno 161 druhů denních motýlů, bez vřetenušek. Z toho 19 druhů, tedy 12 procent, vyhynulo v uplynulých necelých 100 letech. V zemi tak nyní přežívá 142 druhů denních motýlů, z nichž více než polovina je ohrožených, a některé, třeba právě modrásek hořcový Rebelův, u nás nadále vymírají.

„Další lokalitou bohatou na motýly, kde s péčí o krajinu budou pomáhat divocí koně, by se měl stát Národní park Podyjí. Dvě menší stáda by tam měla přijet letos na jaře,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.   

Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu roku 2015. V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů. 

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?