Vědci z Univerzity obrany přispěli k vývoji filtrů proti koronaviru

05.04.2020 19:27 | Zprávy

Zvýšení účinnosti při zachycování nejmenších částic a tedy i virů u filtrů FFP3 se podařilo v rámci výzkumného projektu, do kterého byli zapojeni také vědci z Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení brněnské Univerzity obrany.

Vědci z Univerzity obrany přispěli k vývoji filtrů proti koronaviru
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Dlouhodobá vědecká spolupráce Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení v rámci programu NATO DEEP s Vojenskou akademií v srbském Bělehradě, datující se od roku 2017, se postupně promítla do úspěšné kooperace se společnostmi Sigma Group a.s. z Lutína a Trayal Corporation ze srbského Kruševace, které se zabývají výrobou filtrů do ochranných masek pro vojenské účely. Ty nyní pomohou zdravotníkům v první linii boje s novým typem koronaviru.

„Vzhledem k současné situaci došlo k rychlému přehodnocení dosavadní spolupráce, což umožnilo poměrně rychle a efektivně reagovat na značný nedostatek kvalitních prostředků ochrany proti působení nového koronaviru. V nebližších dnech budou ochranné pryžové polomasky srbské výroby vybavovány ve společnosti Sigma Group a.s. částicovými filtry nového typu, který splňuje požadavky na nejvyšší stupeň bezpečnosti FFP3,“ potvrdil podplukovník prof. Pavel Otřísal z Ústavu OPZHN, který se na vývoji nového filtru podílel v rámci řešení výzkumného projektu výzkumu a vývoje vysokokapacitních filtrů s nanokompozitními materiály, jehož hlavním řešitelem je právě Sigma Group a.s.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

22:31 Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkov…