Ombudsmanka připravila jednoduchý leták, v němž na pěti případech ukazuje, jakou podobu může mít diskriminace z důvodu pohlaví. Jde o případy, kterými se v uplynulých letech zabývala a v nichž se podařilo zajistit nápravu. Leták může dalším lidem, kteří zažili podobné situace, ujasnit si, jestli se i oni nemohli stát obětí diskriminace. Bránit se proti nerovnému zacházení a nahlašovat diskriminaci je důležité pro vymáhání práva, zlepšování situace ohrožených osob, i pro celkovou kultivaci společnosti.
Diskriminace z důvodu pohlaví
Diskriminací z důvodu pohlaví se rozumí situace, kdy je s určitou osobou zacházeno méně příznivě než s ostatními, protože je muž, žena nebo rodič. Důvodem diskriminace může být i těhotenství.
K diskriminaci na základě pohlaví může docházet v různých životních situacích. Může mít například podobu situací, které zažili lidé z ombudsmankou úspěšně vyřešených případů:
- Paní Tereza dostala po návratu z rodičovské dovolené výpověď pro nadbytečnost. Bránila se a své místo nakonec získala zpět.
- Panu Karlovi nemocnice neumožnila zůstat na pokoji s jeho hospitalizovanými dětmi. Tuto možnost nabízela pouze maminkám nebo babičkám, nikoli tatínkům.
- Paní Markéta si s pomocí ombudsmanky vyjednala vyšší odstupné, když s ní chtěl po návratu z rodičovské dovolené zaměstnavatel skončit pracovní poměr.
- Paní Janě zaměstnavatel po zásahu ombudsmanky povolil zkrácení pracovního úvazku, aby mohla pečovat o dceru.
- Paní Ivanu nechtěla majitelka obchodu pustit do obchodu i s kočárkem.
Diskriminace je nepřípustná – pokud k ní dojde, obraťte se na ombudsmanku. Má to smysl.
Informace o tom, jak se bránit proti diskriminaci na základě pohlaví, najdete v našem letáku ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva