Veřejný ochránce práv: Soud potvrdil názor ombudsmana, pokuty za rychlost ve Varnsdorfu byly nezákonné

18.07.2020 14:02 | Zprávy

Soud potvrdil ombudsmanem kritizované protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Ten ukládal pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů.

Veřejný ochránce práv: Soud potvrdil názor ombudsmana, pokuty za rychlost ve Varnsdorfu byly nezákonné
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Ombudsman už před rokem na tuto záležitost upozorňoval Krajský úřad Ústeckého kraje a žádal ho, aby zasáhl. Nezákonnost nyní napravuje soud.

Ombudsman v rámci šetření už před rokem žádal Krajský úřad Ústeckého kraje, aby přiměl Městský úřad Varnsdorf k okamžitému zastavení používání výstupů z radarů soukromého provozovatele v přestupkových řízeních. Současně ombudsman žádal krajský úřad, aby vyzval Varnsdorf k okamžitému zrušení uložených pokut a k vrácení již uhrazených částek. Pokud by Městský úřad Varnsdorf neuposlechl, měl krajský úřad jako nadřízený orgán sám pokuty zrušit. Krajský úřad to však odmítl, postavil se za jednání Městského úřadu Varnsdorf a vyslovil názor, že je v pořádku, pokud je soukromý provozovatel radarů odměňován na základě počtu zaznamenaných přestupků. Krajský úřad také odmítal nezákonně uložené pokuty rušit s odůvodněním, že je na každém vyzvaném provozovateli motorového vozidla, jestli částku zaplatí nebo ne.

„Argumentace krajského úřadu je absurdní. Pokud bychom to domysleli, tak by úřady mohly jednat nezákonně a nechat na občanovi, jestli se proti tomu ohradí. Pokud ne, byla by tím nezákonnost v pořádku. Takhle ale stát fungovat nemůže,“ kritizoval postoj Krajského úřadu Ústeckého kraje ombudsman Stanislav Křeček. Trval na tom, že krajský úřad může vydané výzvy k zaplacení pokuty rušit zpětně.

Krajský úřad trval na svém názoru a dál toleroval protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf, a současně Varnsdorf trval na svém názoru, že důkazy získané od soukromého provozovatele radarů, který je hmotně zainteresován na odhalení přestupky, je v pořádku.

Stejný názor jako ombudsman zastávalo i Ministerstvo vnitra, které nakonec kvůli smlouvám s provozovatelem radarů podalo na město správní žalobu.

Ústecký krajský soud nyní potvrdil, že je vyloučeno, aby radarové měření prováděla soukromá firma a byla přitom na výsledcích měření finančně zainteresovaná.

Více o šetření ombudsmana ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Za dvacet let přepravila Pendolina už 20 milionů spokojených cestujících

7:14 České dráhy: Za dvacet let přepravila Pendolina už 20 milionů spokojených cestujících

Byl 23. prosinec 2004 krátce po 10. hodině a na pražském Masarykově nádraží stály desítky železniční…