Častěji se budou vracet z práce, nákupů či dalších aktivit za soumraku či tmy. Mnozí ještě budou rozjeti z doby, kdy panoval letní čas. Nepřizpůsobí rychlost jízdy snížené viditelnosti, a to může snadno skončit vážnou nehodou. Počítat je třeba i s neviditelnými chodci či cyklisty.
Nastupující tmavé období roku s sebou nese více jízd za tmy či zhoršené viditelnosti. Je proto potřeba pravidelně kontrolovat stav vnějšího osvětlení vozidla a také čistotu skel a stav stěračů. Špatně seřízené světlomety mohou dohled řidiče zkrátit až o nemalých 30 metrů či naopak až 20x zvýšit riziko oslnění protijedoucích řidičů. „Více než kdy jindy je nyní třeba ctít zásadu vidět a být viděn“, apeluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.
Změna času může způsobit zhoršení kvality spánku. Také je potřeba razantně přenastavit vnitřní hodiny, což potřebuje nějaký čas. To s sebou může nést důsledek v podobě pocitu zvýšené únavy, což je nebezpečné zvláště u řidičů. „Ti by měli být ostražití především během prvních dvou týdnů po změně času. Je proto dobré dbát na dostatečný odpočinek a také jezdit se zvýšenou opatrností. Chybu totiž může udělat i někdo jiný, třeba i chodec,“ upozorňuje Roman Budský.
Na tmavé období roku negativně reagují lidé s poruchami nálady. Nejčastěji se jedná o sklony k depresím, které u nás postihují každého sedmého dospělého. Tito lidé jsou sklíčení, pociťují pokles energie, snadněji se unaví. Hůře se soustředí či ovládají svou pozornost, mívají sklon k nerozhodnosti. Celkově je jejich konání zpomalené. Naopak někdy mohou být podráždění a nevrlí. Řidiči se sklony k depresím by měli být velmi opatrní především během jízdy za tmy či zhoršené viditelnosti na dlouhou vzdálenost a také za silného provozu během dopravní špičky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva