„Jsem velice rád, že vláda dala zelenou změně, kterou postgraduální vzdělávání lékařů v České republice již nesmírně nutně potřebuje. Dosud přespecializovaný systém novela vrací zpět do mantinelů obvyklých v okolních evropských zemích a celý vzdělávací proces také nastavuje pro lékaře tak, aby byl konzumovatelnějším, přístupnějším, vstřícnějším. Mladí lékaři pak například nebudou motivováni odcházet do zahraničí za mnohem rychlejšími atestacemi v některých oborech. Jejich vzdělání bude také v základu univerzálnější, což zajišťuje revize základních a nástavbových oborů,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Mezi hlavní změny patří revize počtu základních a nástavbových oborů a takzvaný zásuvkový systém započítávání vzdělávání v základním oboru. Počet základních oborů bude ze současných 46 snížen na 33. Zkrácena bude také délka specializačního vzdělávání lékařů v základních oborech. V návaznosti na tuto změnu bude upravena i skladba nástavbových oborů specializačního vzdělávání lékařů. Další změnou je zvýšení počtu základních kmenů ze současného počtu 17 na celkem 18, a to doplněním nového základního kmene onkologického (tabulka s přehledem změn je součástí tiskové zprávy v příloze).
Podle novely vznikne také nový systém započítávání vzdělávání absolvovaného v rámci základního oboru do oborů nástavbových, tak aby se celková délka vzdělávání oproti současnému stavu neprodlužovala. Praxi absolvovanou již při specializační přípravě v základním oboru tak bude možné započítávat do praxe požadované pro obor nástavbový.
Zákon dále zavádí nové úrovně vzdělávání v rámci tzv. funkčních kurzů pro lékaře, zubní lékaře a farmaceuty. V rámci těchto funkčních kurzů by bylo možné zkráceným vzděláváním v trvání 3–24 měsíců prohloubit způsobilost k výkonu úzce vymezených činností, náplň kurzů by vycházela z požadavků praxe.
Významnou změnou bude jednoznačné vymezení pojmu odborný dohled lékaře se specializovanou způsobilostí, pod kterým musí vykonávat povolání lékař s odbornou způsobilostí. Definice zákona byla nejasná a umožňovala nejednotný výklad. Novela zákona proto zavádí rozdělení pojmu na „odborný dozor“ (přísnější, do absolvování základního kmene) a „odborný dohled“ (volnější, po absolvování základního kmene).
Úprava si také klade za cíl racionalizaci akreditačního řízení. Nově například nebude možné, aby akreditovanému zařízení vypršela platnost akreditace v průběhu řízení o jejím prodloužení. Parametry jsou nastaveny tak, aby co nejširšímu počtu pracovišť bylo umožněno získání této akreditace a tedy umožněno poskytování specializačního vzdělávání a aby nedocházelo k nežádoucím odchodům lékařů z mateřských pracovišť.
V neposlední řadě novela předpokládá přijetí nových prováděcích předpisů, např. vyhlášku o činnostech a kompetencích lékařů po kmeni, po dokončení specializačního vzdělávání a o činnostech a kompetencích po nástavbových oborech. Uvedené vyhlášky budou nově obsahovat vymezení kompetencí lékařů s konkrétním dosaženým stupněm způsobilostí.
Návrh zákona nyní projedná Parlament ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva