Zástupci SVS se zúčastnili jednání věnovaného problematice západonilské horečky

08.03.2016 14:32 | Zprávy

Zástupci Státní veterinární správy se v pondělí 29. února zúčastnili jednání na Ministerstvu zdravotnictví věnovaného problematice rizika nákazy virem západonilské horečky.

Zástupci SVS se zúčastnili jednání věnovaného problematice západonilské horečky
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

SVS od roku 2011 provádí monitoring výskytu této nákazy v ČR. V jeho rámci se vyšetřují vzorky krve koní na přítomnost protilátek proti viru způsobujícímu toto onemocnění. Pozitivních bylo loni pouze 0,6 procenta ze zhruba 800 vzorků vyšetřených v rámci monitoringu. Jinými slovy, 0,6 procent vyšetřených koní přišlo do kontaktu s původcem onemocnění. Ve srovnání s rokem 2014 to bylo zhruba o jeden procentní bod méně. Výsledky monitoringu SVS mohou být cenným podkladem pro stanovení rizikových oblastí s ohledem na výskyt původce tohoto onemocnění.

Cílem pondělního jednání bylo dopracování návrhu metodického pokynu, který má stanovit postup při posuzování rizika nákazy virem západonilské horečky a kroky ke snížení rizika přenosu tohoto viru krevní transfuzí. Národní transfuzní komise Ministerstva zdravotnictví pro problematiku západonilské horečky zohlední při stanovení rizikových lokalit i údaje SVS o výsledcích monitoringu v populaci koní.

Západonilská horečka je infekční onemocnění zvířat přenosné i na člověka. U lidí se onemocnění zpravidla projevuje obdobnými příznaky jako chřipka, může však dojít i k postižení centrálního nervového systému. Člověk se může nakazit nejen prostřednictvím bodavého hmyzu, ale také transplantací orgánů či krevní transfuzí. Sledování a kontrola výskytu původců zoonóz (nákaz přenosných ze zvířat na člověka) je jednou z dlouhodobých priorit SVS.

Virus západonilské horečky je rozšířen celosvětové. Výskyt onemocnění byl popsán v Africe, Eurasii, Austrálii a od roku 1999 se rozšířil po celém americkém kontinentu. V roce 2004 byl prokázán také ve střední Evropě. Rozšiřování výskytu nákazy do Evropy bývá odborníky přisuzováno mimo jiné také globálnímu oteplování a s ním spojeným šířením přenašečů směrem na sever.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Rozdělování financí v EU

I z evropských peněz se totiž platí organizace, která pomáhá teroristům ukrývat izraelská rukojmí.... To tvrdíte vy. Jestli to je nebo není pravda nevím, ale jsem přesvědčen, že EU dost často plýtvá našimi penězi a podporuje různé pochybné neziskovky, organizace apod. Zajímalo kdo a jak přesně rozh...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Zabezpečovací práce na Šumpersku potrvají ještě dva měsíce

22:03 Povodí Moravy: Zabezpečovací práce na Šumpersku potrvají ještě dva měsíce

Povodí Moravy má za sebou pět měsíců nepřetržitých prací na zajištění poškozených úseků vodních toků…