Ministr jim představil připravovaný Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích na léta 2016-2018, který navazuje na Vládní strategii pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014-2020. a programové prohlášení vlády ČR.
Na zpracování tohoto Akčního plánu se významnou měrou také podílela platforma Byznys po společnost. Cílem tohoto plánu je prostřednictvím konkrétních úkolů uložených institucím státní správy přispět k procesu vyrovnání zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích.
Ministr Dienstbier zdůraznil, že pestřejší a lépe fungující pracovní týmy na vedoucích úrovních, dokáží lépe reagovat na potřeby společnosti. Jedním z hlavních strategických cílů je dosáhnout míru zastoupení žen v rozhodovacích pozicích ve veřejné i soukromé sféře minimálně na úrovni 40%.
"Měla by to být strategie komerčního úspěchu, " řekl ministr Dienstbier . Zástupce platformy Byznys pro společnost Vesselin Barliev dodal, že jde hlavně o to , vytvořit takové klima ve společnosti, které by instituce a firmy tlačilo k samoregulačním opatřením v této oblasti.
V evropském srovnání na tom ČR totiž stále není dobře. Dle studie Byznysu pro společnost např. u českých TOP 250 největších firem dosáhlo v roce 2015 zastoupení žen v dozorčích radách pouze 13,9 %. Přitom obdobný index Women on Boards, sestavovaný ve Velké Británii, ukázal, že v dozorčích radách 250 největších akciových společností bylo v roce 2015 v průměru 18% žen.
Akční plán by proto měl přinést řadu konkrétních opatření ať už v oblasti politiky, veřejné správy ale i obchodních společností. Obsahuje téměř 40 konkrétních úkolů cílených na většinu resortů, ale i na Český statistický úřad a další ústřední orgány státní správy. Mezi úkoly patří např.transparentní výběrová řízení, zastoupení žen i mužů ve výběrových komisích, povinné zveřejňování údajů o zastoupení mužů a žen v rozhodovacích pozicích. Důležitá je i možnost daňového zvýhodění obchodních společností , pokud budou takto otevřené rovným příležitostem. V neposlední řadě je také akcentována podpora studia dívek a žen na technických oborech středních a vysokých škol.
V rámci diskuse na semináři zazněla i nutnost slaďování pracovního a rodinného života, které zdůraznila i náměstkyně Sekce lidských práv Martina Štěpánková. Zatím pouze ojediněle, ale zazněly také hlasy přímo podporující zavádění kvót.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva