Zlatá koruna: Bydlení – Krize, nebo vize?

18.12.2018 8:49 | Zprávy

V úterý 11. prosince proběhlo Fórum Zlaté koruny na téma bydlení. O bydlení se diskutuje dlouhodobě a z několika úhlů pohledu, cílem Fóra však byla komplexní debata všech zájmových skupin, která by přinesla jasnou vizi řešení a zodpověděla otázku, jaká situace by nastala, pokud by k řešení nedošlo.

Zlatá koruna: Bydlení – Krize, nebo vize?
Foto: cma.cz
Popisek: Zlatá koruna - logo

Hlavní příčinou, proč jsou byty stále více nedostupné, je nedostatek bytů, což zvyšuje jejich cenu. Od revoluce nebyla vytvořena strategie bydlení obyvatel a neexistoval žádný efektivní plán, jak vytvořit podmínky pro bydlení při stále se zvyšující urbanizaci a demografickém vývoji. Premiér v příspěvku pro Fórum Zlaté koruny řekl, že vláda poprvé v historii vyčíslila a definovala investiční plán na 12 let. „My jsme bohužel bydlení zanedbali, po revoluci samospráva dostala 600 tisíc bytů a v této chvíli máme obrovský problém. Nájmy explodují, bytů je nedostatek hlavně ve velkých metropolích a já tu naši roli státu vidím hlavně v legislativě, to znamená rekodifikace stavebního práva“. Dle jeho slov očekával od MMR lepší výkon: „Není možné se vymlouvat na ostatní rezorty a že je tam strašně moc změn v rámci různých zákonů“. Rekodifikaci stavebního práva připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Vizi, jak by měl zákon vypadat, představil na Fóru prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a Roman Vodný, ředitel odboru územního plánování. Roman Vodný uvedl i časový harmonogram rekodifikace, kdy schválení věcného záměru vládou by mělo proběhnout v březnu roku 2020, zpracování paragrafového znění návrhu stavebního zákona a změnového zákona v květnu roku 2020. Schválení návrhu zákona vládou plánuje MMR v srpnu 2021.

David Koppitz, náměstek MMR pro řízení sekce regionální rozvoje, doplnil koncepci bydlení. Představil projekty týkající se bydlení – program Výstavba, který v současné době nahrazuje a rozšiřuje zamýšlený zákon o sociálním bydlení. Mezi stávající projekty MMR patří i Půjčky pro mladé, Komunitní bydlení pro seniory, projekt Pečovatelské byty a Bytové domy bez bariér.

Druhá část Fóra se zabývala financováním bytů. Alena Schillerová, která mluvila o faktorech ovlivňujících bydlení z pohledu Ministerstva financí, doplnila předchozí čísla Davida Koppitze. Uvedla, že na programy na podporu bydlení je v kapitole MMR celkem 775 mil. Kč. Na téma financování bydlení dále vystoupil Jan Frait, ředitel sekce České národní banky, Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund a Jan Jeníček, předseda představenstva Asociace českých stavebních spořitelen. Na začátku tohoto bloku představil Michal Straka, Product & Business Development Director agentury IPSOS, výsledky exkluzivního výzkumu o bydlení. „O změně bydlení uvažuje 42 % populace, tři čtvrtiny z nich se plánují přestěhovat do vlastního a 21 % do nájmu. 73 % dotázaných zároveň připouští, že budou muset zůstat v nájemním bydlení. 91 % lidí plánující změnu bydlení je přesvědčeno, že nemovitosti na českém trhu jsou příliš drahé.“

O nájemním bydlení se zmínil v první části i David Koppitz, který uvedl, že poměr vlastnického bydlení České republiky je vyšší než v západních zemích. V sousedním Německu a Rakousku dosahuje hodnoty 45% a více, v Čechách je to pouhých 21%.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Stanislav Berkovec byl položen dotaz

poplaky

Když bude ANO v příští vládě, což se jeví jako pravděpodobné, zrušíte poplatky ČT? K čemu vůbec ČT potřebujeme? Co se týká zpravodajství, tak zde ji podle mě nahradí dobře i soukromé televize, vždyť ty přeci také musí dodržovat nějaké zákony a být nezávislý, když vysílají zprávy nebo tomu tak není? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

22:31 Jihočeský kraj hledá cesty k podpoře duševního zdraví na školách

Sexuální zneužívání v rodině, deprese, hromadné sebepoškozování a dokonce ohrožování spolužáků střel…