Značení alkoholických nápojů téměř bez závad, hlásí Česká obchodní inspekce

11.10.2015 12:06 | Zprávy

V průběhu 1. pololetí bylo Českou obchodní inspekcí zkontrolováno celkem 2182 provozoven, při nichž se inspektoři zaměřili rovněž na znační lihovin a nakládání s nimi. Tyto povinnosti byly porušeny pouze v jednom případě, další nedostatky, zejména porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele, však byly zjištěny ve 40 % kontrol. V hodnoceném období bylo pravomocně uloženo téměř 800 pokut za cca 2,5 milionu Kč, vydány zákazy prodeje na 2101 kusů výrobků v celkové hodnotě 91 812 Kč a zakázáno používání 155 kusů úředně neověřených měřidel.

Značení alkoholických nápojů téměř bez závad, hlásí Česká obchodní inspekce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vinárna, ilustrační foto

„Prodejci alkoholických nápojů se sice snaží dodržovat závazné právní předpisy týkající se prodeje alkoholických nápojů, stále však porušují ustanovení zákona o ochraně spotřebitele. Nedodržují zejména deklarované míry nápojů či množství podávaných pokrmů, používají neověřená měřidla a nesprávně účtují. Poměrně často také neseznamují spotřebitele s cenami výrobků a služeb a nevydávají na vyžádání řádně vyplněné doklady o koupi,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

V období od 1. 1. do 30. 6. 2015 bylo v rámci kontrolní akce zaměřené na dodržování povinností vyplývajících prodávajícím z obecně závazných právních předpisů při nabídce a prodeji lihovin provedeno celkem 2182 kontrol. Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno v 883 případech (tj. 40,5 %). Ve spolupráci s jinými dozorovými orgány provedla Česká obchodní inspekce v rámci akce celkem 214 kontrol. Výsledky kontrol jednotlivých inspektorátů přibližuje následující tabulka:

Kontroly značení, nabídky a prodeje alkoholu – 1. pololetí 2015

 

Inspektorát

počet kontrol

kontroly se zjištěním

zjištěná porušení v %

 
 

Středočeský a Hl. město Praha

262

115

43,9 % 

 

Jihočeský a Vysočina

346

136

39,3 %

 

Plzeňský a Karlovarský

231

108

46,8 %

 

Ústecký a Liberecký

264

134

50,8 %

 

Královéhradecký a Pardubický

433

128

29,6 %

 

Jihomoravský a Zlínský

265

116

43,8 %

 

Moravskoslezský a Olomoucký

381

146

38,3 %

 

Celkem

2 182

883

40,5 %

 

V 1. čtvrtletí bylo porušení zákazu nakládání s neznačeným lihem zjištěno pouze při jedné ze společných akcí s celním úřadem. Při ní bylo zajištěno celkem 100 lahví lihovin s obsahem cca 40% alkoholu, u nichž provozovatelé restaurací neprokázali jejich zdanění, a také 9 lahví alkoholu, které nebyly opatřeny platnou kontrolní páskou a jejichž původ nebyl jednoznačně prokázán. Ve 2. čtvrtletí nebylo při kontrolách inspektory ČOI prokázáno žádné další porušení zákona č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu, ani zák. č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních.

Zjištěná porušení zákona o ochraně spotřebitele a dalších předpisů

Nejčastěji porušovaným právním předpisem v rámci kontrolní akce byl zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, jehož porušení bylo zjištěno v 977 případech.

-  porušení povinnosti seznámit spotřebitele s cenou nabízených výrobků nebo služeb (§ 12), bylo zjištěno ve 376 případech

-  zásady poctivosti prodeje (§ 3) porušili prodávající při 320 kontrolách

-  doklad o zakoupení výrobků nebo poskytnutí služeb se všemi náležitostmi v případech, kdy o něj spotřebitel požádal (§ 16), nebyl vydán při 120 kontrolách

-  porušení dalších ustanovení zákona bylo zjišťováno v menším rozsahu

Porušení ostatních právních předpisů, např. zák. č. 64/1986 Sb., o ČOI, bylo prokázáno ve 161 případech.

Uložená opatření a sankce

Na základě zjištěných nedostatků uložily jednotlivé inspektoráty v průběhu 1. pololetí 793 pravomocných pokut v souhrnné výši 2 470 800 Kč.

Pro porušení povinností stanovených zvláštními předpisy byly uloženy zákazy prodeje na 2101 kusů výrobků v celkové hodnotě 91 812 Kč. Zákaz používání do doby zjednání nápravy vydán na 155 kusů měřidel bez platného úředního ověření.

Závěr

Při kontrolní akci České obchodní inspekce bylo v průběhu 1. pololetí roku 2015 zjištěno minimum porušení zvláštních právních předpisů, upravujících nakládání s alkoholem a jeho značení. Z výsledků kontrol vyplývá, že prodejci alkoholu se snaží dodržovat závazné právní předpisy, týkající se prodeje alkoholických nápojů, stále však ve značném rozsahu porušují zákon o ochraně spotřebitele. Nejčastěji se jedná o porušování zásad poctivosti prodeje, a to nesprávným účtováním nabízených výrobků, nedodržením správné míry podávaných nápojů nebo používáním neověřených měřidel. K dalším nedostatkům patří neseznámení spotřebitele s cenou a nevydání dokladu o zakoupení výrobku se stanovenými údaji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

22:31 APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjadřuje své stanovisko k návrhu na zařazení hexahydr…