Skleněná, rohatá, s kachním zobákem nebo prudce jedovatá. To jsou některé z jedenácti nových druhů tropických žab, které mohou návštěvníci spatřit ve zbrusu nové expozici v pavilonu ZooExpo. Všechny druhy jsou něčím výjimečné, některé dosud nechová žádná česká zoo a vzácně jsou k vidění i v evropských zahradách.
„Návštěvníci, zvlášť ti pravidelní, jsou samozřejmě zvědaví na novinky v zahradě. Pro letošní sezónu jich kolegové v liberecké zoologické zahradě chystají hned několik. Jak z hlediska expozic, tak servisu pro návštěvníky“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Od pondělí 15. května se Zoo Liberec může pyšnit zcela novou expozicí, která je věnována chovu unikátních a v mnoha případech velice vzácných druhů žab. Jedná se zejména o žáby z tropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky, Austrálie, Madagaskaru i Papuy Nové Guiney, kde obývají různá stanoviště napříč všemi patry lesa. Expozice je složená celkem z čtrnácti terárií, z nichž každé je věnováno jinému žabímu druhu a která byla vyrobena přesně na míru podle požadavků jednotlivých druhů. „Osvětlení i závlaha jsou napojené na spínače, které umožňují nastavení ideálních podmínek pro chov žab. Některé například pro rozmnožování vyžadují dodržování období sucha a dešťů. Důležitá je i klimatizace, aby mohlo dojít k poklesu teploty přes noc. Terária jsou také osázena rostlinami, které se běžně vyskytují i v přirozeném prostředí chovaných žabek,“ popisuje zooložka Petra Hnidová. Jedenáct druhů představuje liberecká zoo úplně prvně, ty další 3 mohli návštěvníci spatřit již dříve v pavilonu tropů.
Zřejmě největší raritou je rosněnka Valeriova (Hyalinobatrachium valerioi). Patří mezi tzv. skleněné žáby, pro které je charakteristická průsvitná kůže. „Tato vlastnost se projevuje ve spánku, kdy se velké množství krve uloží v játrech. Kůže je pak natolik průhledná, že je možné spatřit i vnitřní orgány. Společně s její velikostí, cca 2–2,5 cm, ji to v přírodě činí téměř neviditelnou. Po probuzení se rosněnce krev opět rozlije po celém těle a žabka je pro lidské oko lépe rozeznatelná,“ přibližuje Hnidová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva