Nový prostor se jim zalíbil natolik, že v něm koncem léta vyvedly potomka. Ten právě opustil hnízdo a můžete ho vidět spolu s rodiči ve voliéře. „Start sice neměl jednoduchý, rodičům jsme museli pomoci se stavbou hnízda. On sám se potýkal s tzv. „roznožkou“, která se řešila fixací pomocí podvazků, ale dnes si už čile běhá ve voliéře,“ upřesňuje zoolog MVDr. Jan Kirner.
Lidské hnízdo a podvazky
Ačkoliv seriemy nepatří mezi chovatelsky náročné druhy ptáků, jejich odchov nás potěšil. O to větší byla radost, když se na cestě k úspěšnému vyvedení mláděte podařilo překonat dvě drobné překážky. Nejprve pár nejevil zájem o hnízdní materiál, který měl k dispozici. Rozhodli jsem se jim lehce napomoci vytvořením hnízda vlastníma rukama. Rodiče ho akceptovali a střídavě zasedli na snůšku. Po necelém měsíci se z vejce vylíhlo drobné mládě. Uběhlo několik dní a při pravidelné kontrole jsme spatřili, že zpod sedícího rodiče ční noha mláděte v prapodivné poloze. Měli jsme co dočinění s tzv. „splay leg“ čili roznožkou, která se u mláďat ptáků vyskytuje poměrně často. Naštěstí je to komplikace řešitelná, a tak naše mládě dostalo „podvazky“ fixující nohy ve správné poloze. Převazy v intervalu několika dnů jsme využili ke sledování růstové křivky mláděte. Tak jak mláďata ptáků obecně rostou velmi rychle, u seriem to platí dvojnásob. 12. den mládě vážilo 290 g, o necelý týden později už téměř půl kilogramu. Při rapidním růstu a správné fixaci se poškozená noha rychle upravila a mládě teď pobíhá s dospělými ve voliéře. V naší zoo jde o druhý odchov tohoto druhu. Mládě z loňského roku našlo nový domov v pražské zoologické zahradě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva